Pierwszy zamknięty lokal znajdował się w centrum Gryfina. Podejrzenia funkcjonariuszy wzbudziły m.in. oklejone folią okna lokalu.
- W taki charakterystyczny sposób często bywają „udekorowane” nielegalne salony gier hazardowych - tłumaczy Małgorzata Brzoza z Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie.
Funkcjonariusze musieli zastosować siłowe wejścia do lokalu z uwagi na zabezpieczenia stosowane przez organizatorów tego nielegalnego salonu gier, takich jak np. monitoring.
- Zabezpieczyliśmy w nim osiem stanowisk do gier, na których oferowano nielegalne gry hazardowe, telefon komórkowy i router - mówi Małgorzata Brzoza. - Wśród zabezpieczonych przedmiotów znajduje się też komputer obsługi. Zatrzymaliśmy też gotówkę w kwocie 540 zł. Przesłuchaliśmy trzy osoby. Jednej osobie postawiono zarzuty urządzania nielegalnych gier hazardowych.
To nie jedyna jaskinia hazardu zamknięta w ostatnim czasie w Zachodniopomorskiem. Nielegalny punkt w Trzebiatowie też znajdował się w centrum miasta, nieopodal rynku. Podobnie jak w Gryfinie, szyby lokalu były dla niepoznaki oklejone folią. Lokal był monitorowany, miał drzwi zamknięte od środka na zasuwę oraz zamkniętą na kłódkę kratę na drzwiach wejściowych.
- Takie zabezpieczenia nie powstrzymały funkcjonariuszy przed przeprowadzeniem skutecznej realizacji - dodaje rzeczniczka IAS. - W związku z tymi zabezpieczeniami oraz koniecznością prawidłowego zabezpieczenia dowodów rzeczowych funkcjonariusze zdecydowali o siłowym wejściu do lokalu.
Potwierdziły się również wcześniejsze ustalenia, że w lokalu mogą być sprzedawane narkotyki.
- Zabezpieczyliśmy 5 gramów amfetaminy zapakowanej w 3 woreczki - informuje Małgorzata Brzoza. - Ukryte one były w muszli WC, w przewodach wentylacyjnych oraz w ubraniu jednej z osób, które spotkaliśmy w lokalu. Osoba posiadająca narkotyki została zatrzymana i przewieziona przez wezwanych na miejsce funkcjonariuszy policji na komisariat, gdzie został przesłuchana i postawiono jej zarzuty sprzedaży narkotyków.
Funkcjonariusze KAS zabezpieczyli w lokalu 10 stanowisk komputerowych wykorzystywanych do nielegalnego urządzania gier hazardowych, komputer sterujący, monitoring oraz 250 zł w gotówce. Pozostałe dwie osoby przebywające w lokalu zostały przesłuchane w charakterze świadków na okoliczność przebywania w lokalu, w którym urządzane były nielegalne gry hazardowe. Działania funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej wspierali policjanci.
KAS przypomina, że tego rodzaju nielegalne działanie jest przestępstwem karnym-skarbowym zagrożonym m.in. karą pozbawienia wolności do lat trzech oraz karą administracyjną w wysokości 100 tysięcy złotych od każdego zakwestionowanego komputera.