Mur odkryty podczas prac remontowych ma wysokość około 3 metrów i głębokość około 160 cm. Zbudowany został w układzie warstwowym z polnych kamieni i cegieł. Jak informują historyk sztuki dr Małgorzata Gwiazdowska, która pełni ze strony Zamku nadzór konserwatorski nad pracami oraz archeolog Marek Dworaczyk, który sprawuje nadzór archeologiczno-architektoniczny, jest to relikt pochodzący z przełomu XIV i XV wieku.
– Może on być fragmentem średniowiecznego budynku, na którym już później, w okresie renesansu zbudowane zostało skrzydło południowe – uważa Marek Dworaczyk.
To jednak nie jedyne odkrycie, którego dokonano podczas trwającej inwestycji. Odsłaniane są również inne fragmenty pozostałości sprzed lat, które zdaniem ekspertów są reliktami o mniejszej randze. To fundamenty wieży widokowej z czasów pruskich, która znajdowała się na północno-zachodnim narożniku zamku i została zburzona podczas powojennej odbudowy, a także pozostałości zabudowy mieszczańskiej, która została zrównana z ziemią w czasie II wojny światowej.
– Wieża została zbudowana w 1840 roku wg projektu architekta Otto Scabella z Krajowej Dyrekcji do Spraw Budowlanych, autora projektów m.in. Gimnazjum Mariackiego i szczecińskiego dworca. Wieża częściowo zniszczona, przetrwała wojenne bombardowania i została po wojnie rozebrana, jako element wtórny nie podlegający wówczas ochronie konserwatorskiej – wyjaśnia dr Małgorzata Gwiazdowska. – Znalezisko zostało udokumentowane i zarys budowli zostanie zaznaczony w nawierzchni zamkowych tarasów.
Nie jest wykluczone, że podczas kolejnych prac przy przebudowie zamkowego wzgórza, odsłonięte zostaną kolejne pamiątki z przeszłości.
– Prace związane z modernizacją zabytkowych obiektów często odsłaniają nam nieznane wcześniej karty historii – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. - Tak też stało się w przypadku Zamku Książąt Pomorskich, który po raz kolejny odsłonił swoją tajemnicę. Odkryte relikty poszerzą naszą wiedzę o czasach, w których powstała budowla. Z pewnością odpowiednie dostosowanie ich do nowych elementów sprawi, że ten jeden z najważniejszych zabytków w Szczecinie będzie estetycznym i bezpiecznym miejscem, zachęcającym do spacerów śladami historii zarówno mieszkańców regionu, jak i turystów.
Prace przy zamku mają na celu odbudowę jego północnego skrzydła oraz zagospodarowanie tarasów. Jak przekonują przedstawiciele Zamku Książąt Pomorskich, odkrycie reliktów nie ma wpływu na termin realizacji inwestycji wartej prawie 85 mln zł.