Szpital

i

Autor: 1662222 / CC0 / pixabay.com Szpital

Zakaz odwiedzin w szczecińskich szpitalach. Z powodu odry [AKTUALIZACJA]

2019-01-18 14:33

Zgodnie z zaleceniami wojewody zachodniopomorskiego, w szpitalach w Szczecinie wprowadzany jest zakaz odwiedzin.

Wszystko w związku z wykryciem przypadków odry w szpitalu MSWiA przy ul. Jagiellońskiej. Dotychczas takie zarządzenia zostały wprowadzone w klinice PUM na Pomorzanach, szpitalu przy ulicy Unii Lubelskiej, szpitalu wojskowym przy ul. Piotra Skargi oraz w obu placówkach Szpitala Wojewódzkiego na Arkońskiej i w Zdunowie.

Przeczytaj również: Cztery osoby zatrzymane za napad na stację benzynową!

Pozostałe zalecenia dotyczą konieczności składania wizyt domowych przez lekarzy rodzinnych u pacjentów, którzy zgłoszą podejrzenie wystąpienia choroby.

- Osoba, która ma obawy, że jest zakażona odrą, powinna telefonicznie zgłosić się do swojej przychodni i poprosić lekarza rodzinnego o wizytę domową – podkreśla wojewoda Tomasz Hinc.

Przychodnie tak powinny zorganizować swoja pracę, by w jednej poczekalniach nie spotykały się osoby chore ze zdrowymi.

Coraz więcej przypadków odry w Szczecinie

Z najnowszego raportu Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wynika, że wykryto 13 przypadków podejrzeń zachorowań. Dotyczą osób dorosłych.

Ognisko choroby to szpital MSWiA w Szczecinie przy ulicy Jagiellońskiej. Odrę podejrzewa się także u jednego pacjenta w szpitalu "Zdroje".

Sanepid bada sprawę - mówi Renata Opiela z Wojewódzkiej Stacji Sanepidu w Szczecinie.

Odra: co to za choroba? Przyczyny, objawy, leczenie

Odra to choroba wirusowa, rozprzestrzeniająca się drogą kropelkowa, którą można się zarazić nawet przed wystąpieniem objawów u osoby zarażającej – czyli nie wiemy, od kogo możemy się zarazić. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie na co dzień zasad higieny – m.in. częste mycie rąk, zasłanianie twarzy podczas kichania, pozostawanie w domu w wypadku wystąpienia objawów choroby. Chory powinien być izolowany, aby nie zarażać kolejnych osób. Chory na odrę nie wymaga hospitalizacji. Leczenia natomiast wymagają powikłania po odrze, do których może dojść u pacjenta – dlatego tak ważne jest zachowanie chorego podczas choroby. Odra jest chorobą, która wymaga podczas leczenia objawów ciągłego leżenia w łóżku oraz zachowania zasady izolacji. Jej objawy to wysypka, wysoka temperatura, światłowstręt.

>> Więcej o odrze - czytaj na poradnikzdrowie.pl

Główny Inspektor Sanitarny apeluje o dopełnienie obowiązku szczepienia przeciwko odrze, śwince i różyczce wobec dzieci, które dotychczas nie zostały zaszczepione. Szczepienie jest jedyną skuteczną metodą pozwalającą na unikniecie zakażenia.  

Przeczytaj również: To on obezwładnił nożownika w kinie! Żołnierz ze Szczecina wyróżniony [WIDEO]

Zobacz wideo: