Czy zainteresowania mogą pomóc w znalezieniu pracy?

i

Autor: mat. prasowe Czy zainteresowania mogą pomóc w znalezieniu pracy?

Zainteresowania w CV - 6 pomysłów co tam wpisać

2018-02-13 11:55

Zainteresowania to najbardziej banalna, a mimo to sprawiająca najwięcej kłopotu rubryka do wypełnienia w Curriculum Vitae. Zdecydowanie jednak warto się nad nią dłużej pochylić.

Zainteresowania mogą powiedzieć o nas więcej niż wykształcenie czy nawet doświadczenie zawodowe. Na ich podstawie rekruter dowie się, czy jesteśmy np. skłonni do ryzyka, czy lubimy szukać nowych wrażeń, czy też rozumujemy bardziej szablonowo. Jakimi zatem zainteresowaniami warto się pochwalić przed przyszłym pracodawcą?

1. Prawda i tylko prawda

Bez względu na to czy zdecydujemy się na umieszczenie w naszym CV popularnych zainteresowań jak sport, film i muzyka, czy też bardziej oryginalnych, zawsze muszą one pozostawać w zgodzie z rzeczywistością. Nie wolno zapominać, że kolejny etap rekrutacji - rozmowa kwalifikacyjna, pozwoli na błyskawiczną weryfikację wcześniej przekazanych pracodawcy informacji. Oszustwo w tak banalnej kwestii może doprowadzić do tego, że wymarzona praca przejdzie nam koło nosa.

2. Oryginalnie, ale bez przesady

Niekonwencjonalne hobby z reguły dobrze świadczy o kandydacie. Trzeba jednak pamiętać, że zbytnia oryginalność może w oczach pracodawcy uchodzić za dziwactwo. W takich przypadkach warto się powstrzymać od wylewności. Jeżeli zatem jesteś specjalistą od amatorskiej hodowli krzewów owocowych to spokojnie możesz o tym napisać. Jeżeli jednak twoje hobby to np. tanatologia, warto przemyśleć kwestię umieszczenia go w CV – chyba, że bezpośrednio nawiązuje do stanowiska na jakie aplikujesz.

3. W nawiązaniu do stanowiska

Zdecydowanie pożądane przez pracodawców hobby to takie, które nawiązuje do danej oferty pracy lub branży w jakiej dana firma działa. Aplikując zatem na stanowisko handlowca w sklepie internetowym, warto napomknąć w CV, że interesujemy się marketingiem internetowym czy nawet copywritingiem. Być może pracodawca zainteresuje się naszą wiedzą w tym temacie.

Czy praca powinna wiązać się z zainteresowaniami?

i

Autor: mat. prasowe Czy praca powinna wiązać się z zainteresowaniami?

4. Banalnie, ale bezpiecznie

Banalne zainteresowania być może nie powalą na kolana potencjalnych pracodawców, z pewnością jednak również ich do nas nie zrażą. Jeżeli zatem możemy się pochwalić doskonałym wykształceniem i doświadczeniem to nasze zainteresowania nie muszą należeć do szczególnie oryginalnych. Ważne jednak, abyśmy potrafili o nich porozmawiać, nawet jeżeli w grę wchodzi oglądanie seriali czy szydełkowanie.

5. Ekstremalnie po pracy

Niektóre zainteresowania, m.in. sporty ekstremalne, mogą wiele o kandydacie powiedzieć. Osoba taka z pewnością nie będzie się bała nowych wyzwań.

6. Precyzyjnie i zrozumiale

Jeżeli nasze zainteresowania wydają się pospolite, warto je doprecyzować. Będzie to wyglądało o wiele bardziej interesująco i wiarygodnie. Zatem, kiedy lubimy czytać, dodajmy, jaki rodzaj literatury lub wymieńmy najbardziej nam znanego autora.

Jeżeli nadal mamy problem z wypełnieniem tej niewielkiej rubryki w naszym CV, warto skorzystać z porad profesjonalistów oraz gotowych szablonów dokumentów aplikacyjnych dostępnych na popularnych serwisach internetowych, takich jak np. pracuj.pl.

Materiał powstał przy współpracy z Pracuj.pl