Odra w Siadle Dolnym pod Szczecinem

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Odra w Siadle Dolnym pod Szczecinem

Czy to koniec katastrofy ekologicznej?

Zachodniopomorskie: Zakaz korzystania z wód Odry zniesiony

2022-09-06 12:06

Od wtorku, 6 września nie ma już zakazu korzystania z wód Odry. O północy przestało obowiązywać rozporządzenie wojewody z 12 sierpnia. Oznacza to, że w Odrze i jej rozlewiskach można zarówno łowić ryby czy korzystać z nich rekreacyjnie.

- Od północy wszystkie zakazy, które dotyczyły korzystania z rzeki Odry, a wynikały z rozporządzenia, które wydałem 12 sierpnia przestają obowiązywać na terenie całego województwa zachodniopomorskiego, a więc nie będzie od godz. 12 w nocy, od początku dnia 6 września, takiego odcinka rzeki Odry i różnego rodzaju kanałów, rozlewisk, zbiorników, przez które Odra przepływa, w których ten zakaz by obowiązywał - poinformował w poniedziałek wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

Jak dodał wojewoda, od kilku dni na całej długości Odry w województwie zachodniopomorskim nie zaobserwowano śniętych ryb, nie ma ich także w jeziorze Dąbie ani w Zalewie Szczecińskim.

Czytaj też: "Egzotyczna" roślina w centrum Szczecina. Mieszkańcy mają ubaw. "Miasto wycina, my sadzimy" [ZDJĘCIA, WIDEO]

Trwa natlenianie Odry

- To jest najbardziej oczywista, widoczna i prosta przesłanka, która mówi, że ten kryzys jest już za nami - powiedział Zbigniew Bogucki i dodał, że także badania wody nie wskazały czynników, które byłyby niebezpieczne przy normalnym użytkowaniu Odry – takim, które obowiązywało przed kryzysem ekologicznym.

- Krótko mówiąc, to nie oznacza, że w Odrze można pływać, że można z Odry pić wodę, to nie oznacza, że w Odrze można poić zwierzęta gospodarskie, bo tych czynności nigdy nie można było robić – powiedział wojewoda.

Zbigniew Bogucki wyjaśnił, że po zakończeniu zarządzania kryzysowego decyzje ponownie podejmują instytucje powołane do gospodarowania wodami – chodzi m.in. o Wody Polskie i zarząd województwa.

- Wracamy do normalnego żeglowania, wracamy do możliwości rekreacyjnego korzystania z Odry w taki sposób, jak to było dozwolone przed zakazem, natomiast wszystkie inne przepisy, z których czasami być może nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy, będą nadal obowiązywać - podkreślił wojewoda zachodniopomorski.

Czytaj też: Trzciny i bagno. Jezioro na szczecińskich Gumieńcach znika w oczach! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sonda
Winni zatrucia Odry zostaną ukarani?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany