Podrabiana biżuteria CHANEL w paczce z Chin

i

Autor: Krajowa Administracja Skarbowa Podróbki zostały zabezpieczone przez celników

Zachodniopomorskie: Broszki CHANEL po kilka centów? To nie mogło się udać!

2021-12-13 10:05

Oryginalne kosztują tysiące złotych, więc ich deklarowana cena za kilka sztuk od razu zwróciła uwagę celników. Jedna broszka marki CHANEL miała kosztować zaledwie 9 centów, a wartość przesyłki zawierającej kilka sztuk miała wynosić niewiele ponad półtora euro. To się nie mogło udać!

Funkcjonariusze zachodniopomorskiego oddziału Krajowej Administracji Skarbowej skontrolowali przesyłkę nadaną w Chinach, w której znaleziono 80 broszek i jedną parę kolczyków oznaczonych znakiem towarowym CHANEL. Funkcjonariusze Oddziału Celnego w Szczecinie przy Poczcie Polskiej przeprowadzili rewizję celną przesyłki z uwagi na podejrzenie, że biżuteria narusza prawa własności intelektualnej.

- Nadawca zadeklarował, że paczka zawiera 9 broszek o wartości 0,09 euro. Łączna wartość wynikająca z deklaracji celnych to 1,67 Euro. Cena jednej sztuki oryginalnej broszki to około 6.887 zł a kolczyków to 15.334 złotych - informuje Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie.

Czytaj też: Opuszczony lokal w centrum Szczecina miał nie wzbudzać podejrzeń. W środku była jaskinia hazardu

Ciąg dalszy pod galerią zdjęć

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego, w przypadku gdy organy celne znajdą towary podejrzane o naruszenie prawa własności intelektualnej mogą je zatrzymać. Ochrona praw własności intelektualnej dokonywana jest na wniosek właściciela prawa lub z urzędu. Dalszy sposób postępowania zależy m.in. od tego czy odbiorca (w tym przypadku do niego jest kierowana stosowna decyzja) potwierdzi organom celnym m.in., że naruszono prawo własności intelektualnej. W takiej sytuacji towar zostaje zniszczony.

Ostatecznie podróbki zamówione na jednym z chińskich portali nie trafiły do adresatki.

- W przypadku tej biżuterii odbiorczyni paczki wyraziła zgodę na jej zniszczenie - dodaje rzeczniczka IAS.

Krajowa Administracja Skarbowa odgrywa ważną rolę w identyfikacji i zatrzymywaniu towarów podejrzanych o naruszenie praw własności intelektualnej na granicy. Zatrzymywanie towarów naruszających prawa własności intelektualnej w momencie próby wprowadzenia ich na rynek UE pozwala skutecznie walczyć z fałszerstwem i piractwem. Przedmiotem ochrony są np. znaki towarowe, wzory przemysłowe i wzory użytkowe, patenty na wynalazki, prawa do ochrony odmian roślin.

Czytaj też: Handlował na Allegro nieistniejącymi konsolami do gier. "Biznesmen" z Goleniowa miał na sumieniu dużo więcej

Kontrola policyjna w Koszalinie: zabezpieczono podróbki o wartości ponad 200 tysięcy złotych
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany