Inwestycja w centrum miasta

Z ulicy go nie widać, a to ogromny plac budowy. Co dzieje się w kwartale w centrum Szczecina?

2023-03-08 18:29

Z poziomu ulicy widać niewiele, gdyż główne prace toczą się wewnątrz kwartału śródmiejskich kamienic. W ramach rewitalizacji kwartału 36. w obrębie ulic: Bogusława, Małkowskiego, Królowej Jadwigi i Boh. Getta Warszawskiego powstają m.in. nowe mieszkania, lokale usługowe, miejsca rekreacji dla mieszkańców, a także coś, na co czeka wielu szczecinian, czyli dwupoziomowy parkingowiec.

Prace w centrum Szczecina toczą się już od blisko dwóch lat, jednak do zakończenia inwestycji musimy jeszcze poczekać co najmniej rok. Wnętrze kwartału zupełnie się zmieni. Zaniedbane podwórka zyskają nowe funkcje, z których będą mogli korzystać nie tylko okoliczni mieszkańcy. Obecnie na placu budowy dzieje się naprawdę sporo.

- Prowadzony jest monitoring geodezyjny budynków sąsiadujących z placem budowy, wykonano kolejne słupy żelbetowe w obrębie płyty fundamentowej garażu, a także przeprowadzono roboty instalacyjne związane z usuwaniem kolizji z istniejącą infrastrukturą - tłumaczy Tomasz Klek, rzecznik miasta ds. mieszkalnictwa. - W ostatnich miesiącach ubiegłego roku zakończono szalowanie i zbrojenie ścian oraz podciągów w obrębie klatki schodowej jednego z nowych pawilonów. W budynku, w którym ma powstać parkingowiec, trwają prace na kondygnacji podziemnej. Wykonano elementy pionowe oraz zjazdy do garażu podziemnego, w miarę postępów prac, etapami, wykonywano ich szalowanie, zbrojenie i betonowanie. W pierwszych tygodniach tego roku rozpoczęto prace murarskie oraz roboty związane wykonywaniem tzw. łącznika. W najbliższych tygodniach zaplanowano rozpoczęcie prac związanych z wykonywaniem parteru nowych budynków, a następnie kolejnych ich kondygnacji, a także rozpoczęcie budowy kolejnego budynku.

Jednym z najważniejszych elementów inwestycji jest dwupoziomowy, podziemny parkingowiec, w którym zmieści się 258 samochodów.

- Dzięki temu będzie można całkowicie oddać wnętrze kwartału mieszkańcom, wprowadzić wiele nowych funkcji i stworzyć zieloną przestrzeń, sprzyjającą rekreacjii - dodaje Tomasz Klek.

Poza budową garażowca, wewnątrz kwartału planowane są również inne inwestycje, m.in. budowa plombowego budynku usługowego i nowego budynku z trzydziestoma mieszkaniami.

- Budynek mieszkalny zostanie wyposażony w windę, poruszającą się pomiędzy parkingiem podziemnym a dachem budynku - tłumaczy Tomasz Klek. - Na dachu zaprojektowano taras przeznaczony do spacerów oraz ogród warzywny dla seniorów. W parterze budynku zaplanowano lokal przeznaczony na cele społeczne, a także żłobek dla około 30 dzieci. Przebudowana też będzie siedziba Szczecińskiego TBS.

W centralnej części kwartału będzie mieścił się główny plac publiczny. Wzdłuż niego, przez środek podwórza poprowadzona będzie pergola - zielone zadaszenie, pod którym będzie miejsce spotkań i rekreacji. Plac ozdobi także mini amfiteatr, fontanna w formie posadzkowych dysz, z ławeczkami i zielenią. Powstanie również ogród społeczny oraz plac zabaw dla dzieci. Będzie także wiele nasadzeń ozdobnych drzew, krzewów, bylin oraz traw. Dużą powierzchnię stanowić będą tereny zielone projektowane na dachach. W ramach prac rewitalizacyjnych zaplanowano także elementy małej architektury i akcenty rzeźbiarskie.

Mimo, iż inwestycja pozytywnie wpłynie na okolicę, nie wszystkim się podoba. Kilka miesięcy temu pracownicy budowy skarżyli się, że są terroryzowani przez mieszkańców. Z okien okolicznych budynków mieszkalnych w ich stronę leciały butelki i inne przedmioty, w tym również "wielkogabarytowe". W związku z niepokojącymi incydentami, inwestor oraz wykonawca postanowili wystosować apel do mieszkańców. Na bramach prowadzących do kamienic pojawiły się ogłoszenia podpisane przez Szczecińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

"Szanowni Mieszkańcy. W związku z informacją od Wykonawcy Robót o przypadkach rzucania przez okna w kierunku pracowników budowy butelek oraz innych przedmiotów wielkogabarytowych wzywa się mieszkańców do zaniechania działań stanowiących zagrożenie życia i zdrowia pracujących na budowie osób. W przypadku powtarzania się takich zachowań zostanie wezwana Policja" - czytamy w ogłoszeniu.

Przebudowa wnętrza kwartału 36. powinna zakończyć się w pierwszym kwartale 2024 roku. Koszt prac budowlanych to około 67,4 mln zł.

Sonda
Jak Ci się mieszka w Szczecinie?
Tory tramwajowe wracają na aleję Wojska Polskiego