Również na drogach naszego województwa parole piesze i zmotoryzowane pełnią służbę w miejscach dużego natężenia ruchu pieszych i rowerzystów na głównych ciągach komunikacyjnych.
Głównym celem działań jest zapewnienie bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym na drogach krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych, szczególnie tych, gdzie dochodziło do poważnych zdarzeń drogowych. Akcja ukierunkowana jest na ujawnianie wykroczeń popełnianych przez kierujących wobec pieszych, a także przez samych pieszych.
Policjanci zapowiadają, że nie będzie taryfy ulgowej dla kierujących łamiących przepisy ruchu drogowego i nie stosujących się do znaków i sygnałów świetlnych.
Od początku roku na terenie województwa zachodniopomorskiego doszło do 67 wypadków drogowych z udziałem pieszych.
Przeczytaj również: Coraz większe szanse na szybsze połączenie kolejowe między Szczecinem i Berlinem. Linia ma być jednak dwutorowa
Liczne działania profilaktyczne pod kontem bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego w zachodniopomorskim prowadzone są cyklicznie. Pamiętajmy, że właśnie ta grupa szczególnie narażona na poniesienie ciężkich obrażeń w przypadku uczestniczenia w zdarzeniu drogowym. W przeciwieństwie do osób podróżujących samochodami czy autobusami, pieszego nie chroni karoseria pojazdu oraz żadne systemy bezpieczeństwa. Pieszy musi polegać jedynie na swoich zmysłach, rozwadze i ostrożności. Korzystanie z elementów odblaskowych podczas poruszani się po drodze poprawia widoczność pieszego dla zmotoryzowanych użytkowników dróg.
Nośmy odblaski!
Po zmierzchu, na nieoświetlonej jezdni, w ciemnej kurtce czy płaszczu, pieszy jest bardzo słabo widoczny. Kierujący samochodem zauważa taką osobę z odległości około 20 – 30 metrów. Ta odległość jest pięciokrotnie większa w sytuacji, gdy pieszy ma na wierzchniej odzieży element odblaskowy. Wówczas widoczny jest on nawet z odległości 150 m. Gdy kierujący pojazdem dostrzeże nas z takiej odległości ma wystarczająco dużo czasu by zareagować i wykonać odpowiedni manewr.
Przepisy prawa o ruchu drogowym zobowiązują pieszego, który porusza się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym do używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy pieszy porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.
Przeczytaj również: Skarb pod więzienną podłogą. W Nowogardzie odkryto pozostałości XIII-wiecznego zamku [ZDJĘCIA]