Przypomnijmy, trwające od października 2023 r. stacjonarne kontrole na granicach Niemiec z Polską, a także z Czechami i Szwajcarią zostaną przedłużone o kolejne pół roku, do 15 grudnia 2024 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w Berlinie swoją decyzję uzasadnia koniecznością zwalczania przemytu ludzi i ograniczania nielegalnej migracji. Oznacza to, że wjeżdżając na terytorium Niemiec, zarówno przez duże autostradowe przejścia graniczne jak Świecko czy Kołbaskowo, ale również te, które znajdują się na mniej uczęszczanych trasach, przeznaczonych przede wszystkim dla ruchu lokalnego, można zostać zatrzymanym przez patrol niemieckich policjantów i celników.
Więcej kontroli od 14 czerwca
Jeszcze gorzej będzie od 14 czerwca 2024 r. Wtedy kontrole graniczne zostaną wprowadzone na wszystkich granicach Niemiec w strefie Schengen. Patrole pojawią się nie tylko na granicy z Polską, Czechami, Szwajcarią czy Austrią, ale także Francją, Belgią, Holandią i Danią. Wszystko w związku z rozpoczynającymi się mistrzostwami Europy w piłce nożnej Euro 2024.
Jak poinformował niemiecki MSW, kontrole graniczne prowadzone w trakcie ME w piłce nożnej są zgodne z art. 25-27 Kodeksu granicznego Schengen i dotyczą "poważnego zagrożenia porządku publicznego lub bezpieczeństwa wewnętrznego na poziomie obszaru bez wewnętrznej kontroli granicznej, lub na poziomie krajowym". Ich celem jest rozpoznawanie i powstrzymanie we wczesnym etapie wszelkich groźnych sytuacji, które mogą zagrozić bezpieczeństwu podczas mistrzostw.
Kiedy odbywa się Euro 2024?
Mistrzostwa Europy w piłce nożnej Euro 2024 rozpoczną się 14 czerwca i potrwają do 14 lipca. Mecze zostaną rozegrane na 10 stadionach w 10 miastach: Berlinie, Monachium, Dortmundzie, Gelsenkirchen, Stuttgarcie, Hamburgu, Düsseldorfie, Kolonii, Lipsku i Frankfurcie nad Menem.