Robi wrażenie!

Wyjątkowy mural ozdobił zabytkową zajezdnię. Dzieło przedstawia ponad stuletnią historię szczecińskiej komunikacji

2023-10-11 8:42

Chociaż ostatni tramwaj wyjechał stąd wiele lat temu, to historia tego miejsca wciąż pozostaje w świadomości mieszkańców. Przypominają o niej pozostałości torów tramwajowych, a od kilku dni - charakterystyczny mural, który zdobi stalową bramę dawnej zajezdni tramwajowej przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie. Wielkoformatowe dzieło powstało w wyniku konkursu, który został ogłoszony w czerwcu. Można już podziwiać efekt końcowy.

Zabytkowy budynek u zbiegu al. Wojska Polskiego i ul. Piotra Skargi w Szczecinie to ważny element historii szczecińskiej komunikacji miejskiej. Powstał pod koniec XIX wieku i początkowo znajdowała się w nim zajezdnia dla tramwajów konnych. Później zatrzymywały się tutaj tramwaje elektryczne. O jego przeszłości wciąż przypominają tory tramwajowe na brukowanej nawierzchni. Obecnie w dawnej zajezdni mieści się magazyn szczecińskich rowerów miejskich BikeS. Budynek jest wpisany do rejestru zabytków.

Kolorowy mural o powierzchni 60 metrów kwadratowych stanowi artystyczną ilustrację tych trzech rozdziałów ponad stuletniej historii budynku. Konkurs na jego projekt ogłoszono w czerwcu. Wpłynęło łącznie 12 prac autorów z Warszawy, Szczecina, Konina, Łaz, Świdnika, Zielonej Góry, Wrocławia i Chojnic. Zwycięzcą okazał się Olgierd Szopiński z Chojnic, student Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zwycięzca otrzymał w nagrodę zlecenie wykonania muralu i 40 tys. zł. W pracy nad szczecińskim muralem pomagali mu Błażej Miliwek i Bartosz Repiński, z którymi tworzą wspólnie Kolektyw Basgrow Studio, oraz Filip Prec z gdańskiej ASP.

Pracę nad muralem zaczęli 17 września. Najpierw trzy dni szlifierkami zdzierali z metalowej bramy starą farbę, a właściwie stare farby, bo w niektórych miejscach było sześć warstw. Potem było mapowanie, czyli precyzyjne przeniesienie gotowego projektu z niewielkiej kartki na dużą powierzchnię.

- Największym wyzwaniem jest odpowiednie uchwycenie proporcji - wyjaśnia Filip Prec.

Z pomocą przyszły zdobycze techniki. Kolorowy projekt przy użyciu programu graficznego został przetworzony w siatkę jasnych linii na czarnym tle. Potem rzutnikiem przeniesiony na bramę i odwzorowany markerami. Malowanie zaczęło się 20 września i trwało kilkanaście kolejnych dni.

Twórcy muralu do pokrycia całej bramy zużyli 20 litrów litrów farby w 30 różnych kolorach.

QUIZ: "Poniemiecki" czy współczesny? Rozpoznajesz te budynki w Szczecinie?

Pytanie 1 z 12
Jeden z najbardziej charakterystycznych budynków na placu Orła Białego to:
QUIZ: przedwojenne czy współczesne?
Ekologiczne murale ozdobiły urząd marszałkowski w Szczecinie