Zobacz zwycięski projekt!

Kiedyś trzymano tu tramwaje konne, dziś są rowery. Zabytkową zajezdnię ozdobi ogromny mural

2023-08-17 13:43

W Szczecinie powstanie nowy mural. Dzieło ozdobi zabytkowy budynek, w którym mieściła się pierwsza zajezdnia tramwajowa w Szczecinie, a obecnie pełni funkcję magazynu dla rowerów miejskich. Właśnie rozstrzygnięto konkurs na projekt wielkoformatowego dzieła, które już niebawem stanie się ozdobą tego miejsca.

Zabytkowy budynek u zbiegu al. Wojska Polskiego i ul. Piotra Skargi w Szczecinie to ważny element historii szczecińskiej komunikacji miejskiej. Powstał pod koniec XIX wieku i początkowo znajdowała się w nim zajezdnia dla tramwajów konnych. Później zatrzymywały się tutaj tramwaje elektryczne. O jego przeszłości wciąż przypominają tory tramwajowe na brukowanej nawierzchni. Obecnie w dawnej zajezdni mieści się magazyn szczecińskich rowerów miejskich BikeS. Budynek jest wpisany do rejestru zabytków.

Kilka miesięcy temu pojawił się pomysł, by bramę dawnej zajezdni ozdobił mural nawiązujący do funkcji i historii miejsca. W czerwcu spółka Nieruchomości i Opłaty Lokalne ogłosiła konkurs, na który wpłynęło 12 prac autorów z Warszawy, Szczecina, Konina, Łaz, Świdnika, Zielonej Góry, Wrocławia i Chojnic.

Wyboru najlepszej pracy po półtoragodzinnej debacie dokonało jury w składzie: Sylwia Goździk, dyrektor spółki NiOL, Michał Dębowski, Miejski Konserwator Zabytków i Stanisław Ruksza, dyrektor Trafostacji Sztuki, wykładowca Akademii Sztuki. Zwycięzcą okazał się Olgierd Szopiński z Chojnic.

- Olgierd studiuje na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, tworzy murale, graffiti. Jest m.in. współautorem muralu o powierzchni 180 metrów kwadratowych na Bibliotece Gdańskiej PAN, zaprojektował i namalował mural w Czersku, projektował i tworzył mural „Chojnickie Młyny” - informuje Wojciech Jachim, rzecznik NiOL.

Poza malowaniem zwycięzca konkursu lubi chodzić po górach. Podczas telefonicznej rozmowy jurorzy zastali go na szczycie Rysów.

- Jestem niesamowicie szczęśliwy, to pierwszy konkurs, który wygrałem! - tak zareagował na wygraną.

Nagrodą dla zwycięzcy konkursu jest zlecenie wykonania muralu i 40 tysięcy złotych. Laureat na namalowanie dzieła ma czas do 30 września.

Sonda
Czy w Szczecinie powinno powstać jeszcze więcej murali?
Jak "zarobić" na przejażdżce Szczecińskim Rowerem Miejskim?