Wyglądają jak żywcem wzięte z horroru. Mało kto wie, że służą do wyrobu tego instrumentu

i

Autor: Andrea Piacquadio / CC0 / pexels.com, Facebook / Lasy Państwowe, gk Wyglądają jak żywcem wzięte z horroru. Mało kto wie, że służą do wyrobu tego instrumentu

Wiedzieliście o tym?

Wyglądają jak żywcem wzięte z horroru. Mało kto wie, że służą do wyrobu tego instrumentu

2023-12-01 4:05

Taki widok kojarzy się najczęściej z horrorami. Wystające z ziemi, czarne "dłonie" wywołują najbardziej przerażające skojarzenia, a wiele osób spacerujących po lesie na ich widok omal nie dostaje zawału serca. Nie bez powodu te charakterystyczne grzyby są więc nazywane "palcami umarlaka". Niewiele osób jednak wie, że mają one właściwości, które mają zastosowanie w produkcji... instrumentów muzycznych.

"Palce umarlaka" budzą przerażenie

Chociaż sezon na grzybobranie dobiegł już końca, w lasach można jeszcze spotkać różne ciekawe okazy, zazwyczaj te, które są niejadalne i nie zostały zebrane przez grzybiarzy. Wśród nich jest gatunek, który jest wyjątkowo charakterystyczny, ze względu na swój nietypowy kształt, który może u niektórych wywoływać przerażenie. Próchnilec długotrzonkowy, który jest potocznie nazywany "palcami umarlaka", do złudzenia przypomina czarne dłonie z długimi palcami wystające z ziemi.

Nietypowe zastosowanie próchnilców

O tym specyficznym gatunku grzybów przypomniały na swoim profilu na Facebooku Lasy Państwowe, informując jednocześnie o ich dość nietypowym zastosowaniu. Mianowicie próchnilec jest niezwykle przydatny w produkcji instrumentów muzycznych, a dokładniej - skrzypiec.

"Specyficzny rodzaj zgnilizny drewna powodowany przez niektóre grzyby okazał się pozytywnie wpływać na parametry techniczne surowca wykorzystywanego do budowy instrumentu. Do przygotowania płyty dolnej z klonu eksperymentalnie wykorzystano m. in. drewno specjalnie zainfekowane przez Próchnilca długotrzonkowego, czy Zmiennoporka szklistego w przypadku świerkowej płyty górnej" - informują przedstawiciele Lasów Państwowych i dodają, że udowodniły to próby podczas których większość słuchaczy wskazała "grzybowe" skrzypce myśląc, że to legendarny Stradivarius.

Czy "palce umarlaka" są jadalne?

Próchnilce są dość pospolitymi grzybami, które występują w całym kraju. Można je znaleźć zarówno na terenach leśnych jak i w miejskich parkach. Nie są one grzybami trującymi, jednak zdecydowanie można je zaliczyć do niejadalnych. Dlaczego? Ich miąższ jest twardy, włóknisty, a nawet często przypomina swoją strukturą drewno, co sprawia, że jego spożycie nie należy do przyjemności.

Quiz dla grzybiarzy. Bez tej wiedzy nie wybieraj się na grzybobranie

Pytanie 1 z 10
1 Kiedy jest najlepszy sezon na grzyby?
Czy warto jeść grzyby?