Wielkie morze ruin. Tak wyglądał Szczecin krótko po zakończeniu wojny [GALERIA]

5 lipca 1945 roku Szczecin został oficjalnie przekazany administracji polskiej. Rocznica tego wydarzenia obchodzona jest obecnie jako "urodziny Szczecina".  

Chociaż miasto zostało zdobyte przez Armię Czerwoną 26 kwietnia 1945 roku, to jednak dopiero ponad dwa miesiące później, 5 lipca zostało przekazane w polskie ręce. Prezydentem miasta został Piotr Zaremba.

Wyjątkowy trójwymiarowy mural przypomina o latach świetności linii kolejowej do Polic

Szczecin bardzo ucierpiał wskutek działań wojennych. Jeszcze przez wiele lat po zakończeniu II wojny światowej w mieście można było spotkać wiele zrujnowanych budynków. Część z nich udało się odbudować, jednak większość nie przetrwała do dnia dzisiejszego.

Na zdjęciach Bogdana Celichowskiego opublikowanych na węgierskim portalu Fortepan.hu można zobaczyć jak wyglądało nasze miasto w pierwszych latach po wojnie. Fotografie robią ogromne wrażenie.

 

Więcej ciekawostek z historii Szczecina:

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE