Nowe przepisy dla kierowców. Bez tego nie wjedziesz autem do centrum. Sprawdź, zanim kupisz samochód!

i

Autor: Ali Alcántara, Khunkorn Laowisit /CC0 / pexels.com Nowe przepisy dla kierowców. Bez tego nie wjedziesz autem do centrum. Sprawdź, zanim kupisz samochód!

Ważne zmiany!

Ważne zmiany w przepisach! Tego samochodu wkrótce nikt od ciebie nie kupi

2023-08-23 16:52

To ważna informacja dla wszystkich właścicieli samochodów, a także tych, którzy w najbliższym czasie zamierzają kupić pojazd z rynku wtórnego. 21 sierpnia 2023 r. weszła w życie nowelizacja przepisów dotyczących norm emisji spalin. Pojazdy, które nie będą ich spełniać, otrzymają "zakaz wjazdu" do stref czystego transportu w centrach miast. A te już wkrótce - wzorem wielu państw zachodnich - pojawią się również w Polsce.

Strefy czystego transportu to już codzienność w wielu europejskich metropoliach. Jednym z przykładów jest Berlin, gdzie żeby wjechać do centrum, samochód musi spełniać okreslone normy emisji spalin i posiadać odpowiednią naklejkę na szybie. Jej brak może skutkować wysokim mandatem. Wkrótce, bo już w połowie 2024 roku takie strefy mają pojawić się w dwóch polskich miastach - w Krakowie i Warszawie.

Żeby wprowadzenie stref czystego transportu było w Polsce możliwe, konieczne było wprowadzenie zmian w przepisach, by te nie okazały się dziurawe. A jedną z takich luk prawnych był brak informacji o normach emisji spalin Euro pojazdów w systemie Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Wkrótce takie dane będą widniały w systemie CePiK. Każdy będzie mógł je również sprawdzić również w usłudze Historia Pojazdu czy w zakładce Mój Pojazd w aplikacji mObywatel. To nie tylko pozwoli na weryfikacje pojazdów, które będą mogły wjechać do "ekologicznych" stref w miastach, ale także ułatwi decyzję o kupnie pojazdu z rynku wtórnego. Potencjalny nabywca zyska bowiem kolejną ważną informację o samochodzie, który planuje kupić.

Dotychczas takie dane były zbierane w przypadku nowych pojazdów, które zostały zarejestrowane po 2017 roku. Teraz informacje o normach emisji spalin Euro będą one dotyczyć wszystkich aut.

W jaki sposób zostaną określone normy emisji spalin dla wszystkich pojazdów? Jak informuje serwis autokult.pl, za wszystko będzie odpowiadał specjalny algorytm, który najpierw sprawdzi czy dany pojazd posiada w dowodzie rejestracyjnym odpowiednią adnotację. Jeśli takiej informacji nie będzie, norma zostanie określona przez systemową analizę danych, w której pod uwagę zostaną wzięte takie dane jak rok produkcji, marka, typ, wariant i wersja pojazdu, a także pojemność i moc silnika oraz norma Euro występująca dla pojazdów z grupy dla danego klucza. Jeżeli na tej podstawie nie uda się ustalić właściwej normy, dane zostaną uzupełnione na podstawie wytycznych zawartych w rozporządzeniu ministra infrastruktury o szczegółowych czynnościach organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdów do ruchu.

Sonda
Czy planujesz kupić samochód w 2023 roku?
Zaparkował w centrum Szczecina. Spotkała go niemiła niespodzianka