Uwaga na kleszcze!

i

Autor: Nicooografie / CC0 / pixabay.com Uwaga na kleszcze!

W zastraszającym tempie rośnie liczba zachorowań na boreliozę! Uważajcie na kleszcze!

2018-05-06 9:48

Z roku na rok w województwie zachodniopomorskim rośnie liczba przypadków zachorowań na boreliozę. Przyczyną są kleszcze. Dlatego warto być ostrożnym podczas wypraw na łono natury.  

  • W pierwszym kwartale 2018 r. w województwie zachodniopomorskim zanotowano 140 przypadków zachorowań na boreliozę.
  • W analogicznym okresie w roku 2013 zachorowań było 43.
  • Przed boreliozą można się zabezpieczyć stosując odpowiednie środki ostrożności.

Od roku 2013 liczba zachorowań wzrosła ponad czterokrotnie. W pierwszym kwartale 2013 r. zanotowano 43 przypadki, w 2017 r. - 105, a w 2018 r. - aż 140 osób zachorowało na boreliozę, z czego 16 wymagało hospitalizacji.

Przeczytaj również: Tajemnicza śmierć podróżnika z Gryfina. Jego ciało znaleziono w Meksyku

W ubiegłym roku w województwie zachodniopomorskim zanotowano łącznie 849 przypadków zachorowań. W przeważającej większości (613 przypadków) borelioza występowała pod postacią rumienia wędrującego, w tym u 12 osób dodatkowo wystąpiły objawy stawowe, pod postacią artralgii - 215 przypadków oraz pod postacią neuroboreliozy - 23 przypadki, w tym u 3 osób obserwowane były również objawy stawowe. Większość zachorowań było leczonych w trybie ambulatoryjnym, 88 osób wymagało hospitalizacji - informuje Małgorzata Kapłan z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie.

Czym jest borelioza?

Borelioza z Lyme to choroba nazywana również krętkowicą kleszczową, łac. borreliosis, jest chorobą wielonarządową wywoływaną przez krętki z rodzaju Borrelia. Nosicielami krętków są zakażone kleszcze z rodzaju Ixodes. Ryzyko zakażenia boreliozą zależy od częstości występowania  patogenów w rezerwuarze  zwierzęcym a także w kleszczach. Największą liczebność kleszczy stwierdza się na terenach leśnych, otwartych łąkach, nad brzegami rzek i jezior, na działkach i miejskich parkach. Są one aktywne przez cały rok nawet zimą.

Przeczytaj również: Już wkrótce wykręcając numer 997 nie dodzwonisz się na policję. Sprawdź dlaczego!

Szczyty inwazji to: marzec-czerwiec oraz sierpień-październik. Do ekspozycji na kleszcze dochodzi przeważnie w okresie wiosenno-letnim, natomiast wzrost zachorowań obserwuje się w okresie jesienno-zimowym. Większa zapadalność na boreliozę zauważalna w ostatnich latach jest nie tylko wynikiem zmian klimatycznych, wpływających na zasięg geograficzny bytowania kleszczy, zmian ekonomicznych, rozwoju handlu i turystyki ale również zmian społecznych zachodzących w otoczeniu ludzi. Rejonami endemicznymi występowania zachorowań na boreliozę są: Europa  Środkowa, Skandynawia, Rosja oraz wschodnie wybrzeże Ameryki.

Jak zapobiegać boreliozie i chorobom odkleszczowym?

  • stosowanie odpowiedniej odzieży ochronnej impregnowanej repelentami podczas pracy w rejonach leśnych i w polu, np. używanie odzieży lekkiej i przewiewnej najlepiej o formie kombinezonu,  w jasnym kolorze w celu szybszego zauważenia i usunięcia pajęczaka;
  • spryskiwanie odzieży i nieosłoniętych części ciała środkami odstraszającymi kleszcze;
  • dokładne osłanianie kończyn górnych i dolnych np. wpuszczenie nogawek spodniw skarpety i używanie pełnego obuwia;
  • używanie nakrycia głowy;
  • dokładne oglądanie odzieży i całego ciała po powrocie do domu w celu ewentualnego znalezienia i usunięcia kleszczy;
  • pranie i suszenie ubrań w wysokiej temperaturze;
  • usuwanie w prawidłowy sposób zauważonych na ciele kleszczy;
  • nie należy do tego celu stosować tzw. domowych sposobów: używać tłuszczów, lakieru do paznokci, nie należy przypalać kleszcza  itp.
  • odkażenie miejsca po usunięciu kleszcza.

Przeczytaj również: Łatwiejsze powroty znad morza. Zjazd z S3 w ulicę Goleniowską znów przejezdny [MAPA]

Zobacz #TOWIDEO:

Nasi Partnerzy polecają