Szpital przy ul. Arkońskiej

i

Autor: Google Earth

W Szczecinie powstanie nowoczesny oddział zakaźny? Marszałek będzie walczył o pieniądze

2020-05-06 8:36

Nowoczesny oddział chorób zakaźnych może powstać w Szpitalu Wojewódzkim przy ul. Arkońskiej w Szczecinie. Takie plany ma Województwo Zachodniopomorskie. Na ten cel potrzebne są jednak duże pieniądze, o które będzie starał się marszałek województwa.

Olgierd Geblewicz wystąpił w ubiegłym tygodniu do Komisji Europejskiej o zgodę na zmiany w Regionalnym Programie Operacyjnym.

– Uważam, że do zagrożenia chorobami zakaźnymi nie można podchodzić krótkookresowo. Wirusolodzy na całym świecie ostrzegają dzisiaj, że pojawiać się będą nowe patogeny, które mogą być równie groźne, co COVID-19. Dlatego właśnie musimy podejmować działania długookresowe – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Bardzo mnie cieszy fakt, że Marc Leimaitre zgodził się z moją argumentacją. Rozpoczynamy zatem batalię o nowoczesny szpital zakaźny dla Pomorza Zachodniego.

Czytaj też: Czy koronawirusem można się zarazić podczas seksu?

Dotychczas, podczas pandemii koronawirusa, Komisja Europejska wyrażała zgodę na przesuwanie środków w ramach RPO WZ wyłącznie na cele związane z bezpośrednią walką z COVID-19 w zakresie zdrowia, przedsiębiorczości, kapitału obrotowego czy miejsc pracy. Marszałek województwa ma jednak nadzieję, że KE zgodzi się na przesunięcie środków na realizację projektu. Zanim to jednak nastąpi, muszą zostać spełnione formalne wymogi związane z zatwierdzeniem projektu przez tzw. Komitet Sterujący ds. Zdrowia, funkcjonujący przy Ministerstwie Zdrowia.

Na korzyść budowy nowego oddziału przy ul. Arkońskiej przemawia m.in. fakt, że już teraz pracuje tam zespół specjalizujący się w multidyscyplinarnej i wysokospecjalistycznej opiece z zakresu chorób zakaźnych, a szpital jest wiodącym polskim i europejskim ośrodkiem terapeutycznym, diagnostycznym i naukowym, szczególnie wyspecjalizowanym w dziedzinie wirusologii klinicznej. Dodatkowo lokalizacja Szczecina wpisuje się w konieczność stworzenia nowoczesnego centrum, z możliwością izolacji i obserwacji osób zakażonych i potencjalnie zakażonych.

Budowa budynku na potrzeby Oddziałów Zakaźnych wraz z lądowiskiem i wyposażeniem terenu miałaby rozpocząć się w listopadzie 2020 roku i potrwać do marca 2023. Inwestycję wyceniono na 68 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniosłoby 85 procent tej kwoty, czyli około 58 milionów złotych. Inwestycja pozwoliłaby na zintegrowanie oddziałów zakaźnych dla dzieci i dorosłych, a pacjenci zostaliby skupieni w jednym miejscu, co zmniejszyłoby ryzyko zakażeń. Inwestycja umożliwiłaby też izolowanie budynku w trakcie pandemii.

Sonda
Czy badano Cię na obecność koronawirusa?
Super Raport 5 V (goście: Cimoszewicz, Matczak)

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. Kliknij TUTAJ