W Szczecinie i regionie przybywa cudzoziemców. W czołówce wciąż Ukraińcy

2019-12-02 9:12 gk
ZUS w Szczecinie
Autor: Grzegorz Kluczyński ZUS w Szczecinie

W Zachodniopomorskiem przybywa cudzoziemców. Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na koniec października tego roku w naszym regionie było 29,8 tys. cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w ZUS. To około 4,5 tysiąca osób więcej niż na koniec kwietnia.

- W Szczecinie jest obecnie 23,2 tysiąca ubezpieczonych obcokrajowców. Dla porównania w kwietniu było ich 19,6 tysiąca - informuje Karol Jagielski z zachodniopomorskiego oddziału ZUS.

W Koszalinie na przestrzeni sześciu miesięcy liczba cudzoziemców także się zwiększyła z 5,8 tys. do 6,6 tysiąca. W całym kraju pracowników spoza granic Polski, zgłoszonych do ubezpieczenia emerytalno-rentowego w ZUS jest 683,2 tysiąca. Na koniec kwietnia było ich niemal 610 tysięcy.

Najliczniejszą grupą cudzoziemców w dalszym ciągu są obywatele Ukrainy. W Szczecinie zostało zgłoszonych do ubezpieczenia niemal 19 tysięcy, w Koszalinie 5,3 tysiąca. Podobnie sytuacja przedstawia się w skali całego kraju. Najwięcej zatrudnionych jest mieszkańców Ukrainy, których liczba na koniec października sięgnęła prawie 514 tysięcy.

Liczną grupę cudzoziemców stanowią także Białorusini, których w województwie zachodniopomorskim pracuje 1119.

- Nie brakuje u nas też pracowników z odległych krajów, jak Tadżykistan, Meksyk czy Malezja - dodaje Karol Jagielski.

Ponad 800 obcokrajowców, a dokładnie 821, prowadzi w Zachodniopomorskiem działalność gospodarczą. Tutaj również dominują Ukraińcy. Własnym biznesem zajmuje się 214 reprezentantów tego kraju.