Róż w walce z nowotworem

W centrum miasta zrobiło się różowo. Ulicami Szczecina przeszedł Marsz Różowej Wstążki

2024-10-19 19:53

W centrum Szczecina zrobiło się różowo. Wszystko za sprawą Marszu Różowej Wstążki, który przeszedł ulicami miasta, by przypomnieć o tak ważnej sprawie jak profilaktyka nowotworu piersi. Różowy orszak wyruszył w sobotę w samo południe spod urzędu miasta i przemaszerował do filharmonii.

Róż jest kolorem radosnym i energetycznym, kojarzącym się wielu osobom z lalką Barbie i małymi dziewczynkami, często też uznawanym za nieco infantylny i kiczowaty. Ten kolor ma jednak zdecydowanie inne - poważniejsze oblicze i znaczenie. Jest to bowiem kolor symbolizujący walkę z rakiem piersi. Październik od wielu lat uznawany jest za miesiąc poświęcony profilaktyce nowotworów piersi.

To już kolejna edycja wydarzenia, które z każdym rokiem przyciąga coraz więcej osób świadomych swojego stanu zdrowia. Marsz Różowej Wstążki ma na celu przypomnieć kobietom o badaniu swoich piersi, a także o tak istotnej sprawie, jaką jest profilaktyka dotycząca raka piersi.

Różowy korowód wystartował w samo południe spod urzędu miasta i przeszedł ulicami miasta pod Filharmonię im. M. Karłowicza, w której holu odbył się finał akcji. Podczas wydarzenia kobiety mogły także dowiedzieć się jak przeprowadzić samobadanie oraz dlaczego warto regularnie robić mammografię.

Wydarzeniu towarzyszyły dodatkowe atrakcje, m.in. konkurs na najciekawszą różową stylizację, stoiska profilaktyczno-edukacyjne czy naukę samobadania piersi na fantomie. W wydarzeniu wzięło udział kilkaset osób.

Organizatorką szczecińskiego Marszu Różowej Wstążki od samego początku, czyli już od 15 lat, jest Joanna Sawicka-Budziak, prezeska Fundacji MOŻESZ, zajmującej się szeroko pojętym wsparciem dla osób z niepełnosprawnościami.

Warto pamiętać, że nowotwór piersi może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, zawodu czy stopnia zamożności. Z chorobą spotykają się zarówno zwykli ludzie jak i osoby znane. Z rakiem piersi zmagały się m.in. tak znane kobiety znane z pierwszych stron gazet jak Olivia Newton-John, Shannen Doherty, Jane Fonda, Anastacia czy Kylie Minogue.

Sonda
Badasz się regularnie?
Doktórka
Śląsk. 1974 rok. Doktor Jolanta Wadowska-Król odkrywa u dzieci ołowicę, niebezpieczną chorobę wywołującą szereg poważnych dolegliwości. Skala problemu okazała się ogromna. Przebadała blisko 5 tys. najmłodszych i kierowała na dalsze leczenie. Sama wiele ryzykowała. Historię „Doktórki od familoków” poznacie w kolejnym odcinku podcastu „Polska na ucho”. Autorką reportażu jest Natalia Czarnuch.
Natalia Czarnuch, Michał Poklękowski
Polska na ucho || Natalia Czarnuch, Michał Poklękowski
Nasi Partnerzy polecają