Kontrole straży miejskiej

i

Autor: Straż Miejska w Szczecinie

Uważaj, czym palisz! Szczecińscy strażnicy miejscy zaglądają do pieców

2020-10-01 14:02

Zbliża się jesień, a co za tym idzie, rozpoczął się sezon grzewczy. Z dnia na dzień przybywa mieszkań, w których lokatorzy rozpalają piece, by uchronić się od coraz większych chłodów. Niestety nie wszyscy używają do tego celu legalnego opału. Do pieców coraz częściej trafiają śmieci. Straż miejska rozpoczęła kontrole. Posypały się także pierwsze mandaty.

Na początku września szczecińscy strażnicy miejscy rozpoczęli pierwsze kontrole. Mają one przeciwdziałać spalaniu śmieci w piecach domowych.

- Imienne upoważnienia do ich przeprowadzania oraz do wejścia na teren prywatny, w tym do domów i mieszkań, posiada na chwilę obecną 48 strażników - informuje st. insp. Joanna Wojtach ze szczecińskiej straży miejskiej. - Pierwsze kontrole odbyły się na Pomorzanach, Pogodnie, w Śródmieściu, Dąbiu, na Wyspie Puckiej, Gumieńcach i Niebuszewie, w domach w zabudowie wolnostojącej.

Od 1 września przeprowadzono 77 kontroli, w większości nie wykazały one żadnych nieprawidłowości. Pierwsze rozruchy pieców przy jeszcze nieprzepalonych a często zawilgoconych kominach powodowały zadymienia łudząco podobne do spalania odpadów.

- Przeprowadzone kontrole wykazały jednak, iż nie we wszystkich przypadkach palono w piecach dozwolonym opałem - dodaje Joanna Wojtach. - W pięciu przypadkach kontrole zakończyły się nałożeniem mandatów karnych za palenie śmieci. Właściciele posesji nie robili żadnych problemów i wpuścili kontrolerów do środka.

Quiz o smogu. Sprawdź, czy wiesz co cię truje - i jak się przed tym chronić!

Pytanie 1 z 12
Jak powstała nazwa zjawiska smogu?
Bomba ekologiczna pod Piłą