Miejsce z historią

Tutaj powstawał wielki hit TVP. "Śmiechu warte" oglądały miliony. Nie zgadniesz, co teraz mieści się w dawnym "Imperium"

2022-09-27 9:43

To był prawdziwy hit telewizji lat 90. Program "Śmiechu warte" ściągał przed telewizory miliony widzów. Odcinki były nagrywane w Szczecinie - w studiu Telewizji Polskiej, a wcześniej w klubie "Imperium", który dzięki "Śmiechu warte" stał się miejscem wręcz "kultowym", o ogólnopolskiej sławie. Po słynnym klubie nie ma już śladu, a to, co obecnie mieści się w miejscu legendarnego "Imperium" może dla niektórych okazać się ogromnym szokiem! Poznajcie historię tego miejsca.

"Śmiechu warte" hitem telewizji lat 90.

W czasach, gdy nie było jeszcze YouTube czy TikToka, programy telewizyjne prezentujące zabawne wpadki zarejestrowane amatorskim sprzętem VHS, biły rekordy popularności. W 1994 roku na antenie TVP pojawił się program "Śmiechu warte", oparty na popularnym japońskim formacie. Prowadzącym był Tadeusz Drozda, znany polski satyryk i aktor.

Czytaj też: Te reklamy z lat 90. to prawdziwe HITY! Pamiętacie "Ojciec... prać?" lub "Prusakolep"?

W latach 1994-1996 odcinki programu nagrywane były w szczecińskim klubie nocnym "Imperium", który był w tym czasie jednym z najpopularniejszych miejsc na klubowej mapie miasta. Nie było to jednak jedyne znane miejsce rozrywki, które mieściło się w budynku przy al. Bohaterów Warszawy na szczecińskim Turzynie. Historia tego miejsca jest bardzo ciekawa. Niestety mniej ciekawy jest jej finał.

Dom kultury i niezapomniane kino "Promień"

Starsi szczecinianie znają to miejsce jako Dom Kultury Budowlanych i kino "Promień", które działały przy al. Bohaterów Warszawy od lat 50. XX wieku. Obiekty powstały w czynie społecznym i oferowały rozrywkę mieszkańcom Szczecina. Tak było do czasów przemian ustrojowo-gospodarczych na przełomie lat 80. i 90. Później wiele się zmieniło.

Czytaj też: Tadeusz Drozda nagle zniknął z mediów. Zobacz, co się z nim teraz dzieje i jak wygląda!

Pierwsze kino erotyczne w Polsce – powstało w Szczecinie!

W dawnej sali Domu Kultury Budowlanych ulokował się popularny klub nocny "Miami Nice", natomiast zlikwidowane kino "Promień" nie zmieniło branży, lecz... repertuar. W 1992 roku powstało tutaj pierwsze w Polsce kino erotyczne, należące do Beate Uhse, określanej mianem niemieckiej "królowej porno" i właścicielki pierwszego na świecie sex-shopu. Pomimo, iż po otwarciu kino cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, nie przetrwało jednak zbyt długo na rynku, m.in. wskutek licznych protestów ze strony przedstawicieli znajdującej się po przeciwnej stronie ulicy parafii św. Andrzeja Boboli.

Czytaj też: Dorastałeś w latach osiemdziesiątych? Jeśli tak, musisz pamiętać te KULTOWE seriale!

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Fatalny romans legendy TVP. Historia z Koprem

W miejscu upadłego kina powstało kolejne miejsce rozrywki, tym razem już mniej kontrowersyjne. Był to bowiem klub nocny "Imperium", utrzymany w stylistyce starożytnej Grecji. To właśnie tutaj, przez dwa lata kręcono odcinki "Śmiechu warte". Później program był nagrywany w nowym studiu TVP Szczecin przy ul. Niedziałkowskiego.

Ważne miejsce na klubowej mapie Szczecina

Z biegiem czasu "Imperium" zniknęło z klubowej mapy Szczecina. Jednak w siedzibie dawnego kina nadal dominowała rozrywka. Przez kolejne lata działały tam kolejne kluby, m.in. "Soho", "Club 77" czy "Liquid". Był też "powrót legendy", czyli ponowna próba otwarcia klubu "Imperium" - tym razem już bez antycznych kolumienek i gipsowych lwów, lecz w bardziej nowoczesnym wydaniu. Niestety próba wskrzeszenia legendarnego miejsca okazała się niezbyt udana. Nowe "Imperium" nie przetrwało próby czasu i ostatecznie zaprzestano w tym miejscu działalności rozrywkowej.

Czytaj też: Urodziłeś się w czasach PRL? Musisz pamiętać te słodycze!

Dawniej studio „Śmiechu warte”, teraz Biedronka. Budynek związany z kulturą zamienił się w dyskont

Obecnie w miejscu kina "Promień" i klubu "Imperium", w którym powstawał popularny program "Śmiechu warte", prowadzona jest działalność, której jeszcze całkiem niedawno nikt by się nie spodziewał. Od kilku lat popularne miejsce kultury i rozrywki jest... supermarketem. W sali, gdzie przed dekadami oglądano filmy czy koncerty, a na parkiecie bawiły się tłumy mieszkańców, obecnie działa sklep sieci "Biedronka", który przeniósł się do dawnego kina z innej części budynku, gdzie funkcjonował od kilkunastu lat.

Czytaj też: Szczecińskie murale z czasów PRL. Większości z nich już nie ma

QUIZ: Czy dobrze znasz cytaty z kultowych reklam?

Pytanie 1 z 15
Dokończ zdanie: "A świstak siedzi i zawija je w te..."
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają