Liczby nie kłamią

Tutaj na lekcjach religii są pustki! Uczniowie masowo rezygnują z zajęć

2023-09-10 4:20

Kiedyś było to nie do pomyślenia, teraz staje się to coraz bardziej powszechne. Uczniowie masowo rezygnują z lekcji religii. Jeszcze kilka lat temu były to pojedyncze przypadki na całą szkołę. Obecnie to kilkanaście procent w całej diecezji. I chociaż większość uczniów nadal uczęszcza na religię, władze kościelne muszą dostrzegać kryzys wiary u młodzieży. Gdzie frekwencja jest najniższa, a gdzie najwyższa? Na jakim etapie edukacji dzieci "wypisują się" z religii. Szczegóły poniżej.

Frekwencja na lekcjach religii. Im uczeń starszy, tym chętniej "odpuszcza" religię

Od dawna widać, że Polacy odsuwają się od Kościoła i religii. Pokazują to zarówno statystyki ślubów kościelnych, uczestnictwa we mszy świętej, jak i lekcji religii. Ten ostatni temat wraca właściwie co roku, na początku września. Z frekwencją na lekcjach religii jest coraz gorzej. Statystyki wskazują, że w roku szkolnym 2021/22 na lekcje religii we wszystkich typach placówek edukacyjnych uczęszczało 82 proc. uczniów, co stanowi spadek o 3,3 punktu procentowego w porównaniu z rokiem poprzednim. Okazuje się, że im uczeń jest starszy, tym chętniej rezygnuje z religii. Niektórzy z uczniów rezygnują z zajęć religii tuż po pierwszej komunii świętej. - W szkołach podstawowych najwyższa frekwencja na lekcjach religii sięga nawet 99 proc. zaś najniższa nie spada poniżej 70 proc. W przypadku liceów, najwyższa sięga 90-91 proc. a najniższa 34-36 proc. - powiedział ks. prof. Piotr Tomasik z Konferencji Episkopatu Polski, cytowany w materiale serwisu portalsamorzadowy.pl.

Sprawdziliśmy, co o frekwencji na lekcjach religii mówi raport Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Autorzy udostępnili m.in. jaki jest procent uczniów uczęszczających na lekcje religii we wszystkich typach placówekedukacyjnych w roku szkolnym 2021/2022 według diecezji. Gdzie frekwencja jest najwyższa, a gdzie najniższa? Szczegóły w poniższej galerii.

QUIZ. Jesteś prawdziwym katolikiem? Test wiedzy o Kościele. 100 proc. to cud!

Pytanie 1 z 15
W jaki dzień tygodnia katolicy powinni zachowywać „wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych”?
Awantura o KOŚCIÓŁ. Polacy wpadli w SZAŁ! Oni odwracają się od KOŚCIOŁA, bo są GŁUPI! | Komentery
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany