Uczniowie masowo rezygnują z religii. W tych szkołach jest najgorzej! Nie opłaca się być wierzącym

i

Autor: Shutterstock Uczniowie masowo rezygnują z religii. W tych szkołach jest najgorzej! "Nie opłaca się być wierzącym"

Kryzys wiary w Polsce?

Uczniowie masowo rezygnują z religii. W tych szkołach jest najgorzej! "Nie opłaca się być wierzącym"

2023-09-05 11:41

Od dawna widać, że Polacy odsuwają się od Kościoła i religii. Pokazują to zarówno statystyki ślubów kościelnych, uczestnictwa we mszy świętej, jak i lekcji religii. Ten ostatni temat wraca właściwie co roku, na początku września. Z frekwencją na lekcjach religii jest coraz gorzej. W których szkołach uczniowie najczęściej rezygnują z religii? Jak duchowni tłumaczą niechęć dzieci do zajęć? Szczegóły w dalszej części artykułu.

Frekwencja na lekcjach religii spada. Gdzie jest najgorzej?

Jak wygląda frekwencja na lekcjach religii w szkołach? Ten temat pojawia się co roku na początku września, gdy uczniowie wracają z wakacji. Część z nich nie pojawia się na lekcjach religii. Jak duża jest to część? Okazuje się, że im uczeń jest starszy, tym chętniej rezygnuje z religii.

Statystyki wskazują, że w roku szkolnym 2021/22 na lekcje religii we wszystkich typach placówek edukacyjnych uczęszczało 82 proc. uczniów, co stanowi spadek o 3,3 punktu procentowego w porównaniu z rokiem poprzednim.- W szkołach podstawowych najwyższa frekwencja na lekcjach religii sięga nawet 99 proc. zaś najniższa nie spada poniżej 70 proc. W przypadku liceów, najwyższa sięga 90-91 proc. a najniższa 34-36 proc. - powiedział ks. prof. Piotr Tomasik z Konferencji Episkopatu Polski, cytowany w materiale serwisu portalsamorzadowy.pl.

Szybkie "pożegnanie z Kościołem" u dzieci. Ksiądz wskazuje jeden moment

Gdzie duchowni widzą problem z uczniami "uciekającymi" z lekcji religii? Ks. prof. Tomasik uważa, że nauczycieli religii powinni m.in. zachęcać młodych ludzi, żeby "żyli w oparciu o zasady wiary chrześcijańskiej i postępowali zgodnie z chrześcijańską etyką, budując cywilizację miłości w świecie". Ks. prof. Tomasik zwraca też uwagę na częstą sytuację w polskich szkołach. Dzieci zaprzestają chodzenia na religię po pierwszej komunii świętej. Wówczas następuje ich "pożegnanie z Kościołem".

Odpuszczanie lekcji religii jest modne?

Duchowni zdają sobie sprawę, że laicyzacja polskiego społeczeństwa postępuje. Niewierzący lub niepraktykujący rodzice coraz częściej "wypisują" swoje pociechy z lekcji religii. Księża widzą też inny problem. - Istnieje też pewna moda na wypisywanie się z religii w szkole. Widać to zwłaszcza po różnego rodzaju akcjach medialnych czy politycznych dyskredytujących Kościół czy wiarę" - wskazał konsultor Konferencji Episkopatu Polski.

A jak wygląda edukacja religijna w poszczególnych regionach? Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego w styczniu 2023 r. opublikował badania, że najwyższy odsetek uczniów uczęszczających na lekcje religii w szkole zanotowano w diecezjach południowo-wschodniej Polski: tarnowskiej (97 proc.), przemyskiej (97 proc.) i rzeszowskiej (96 proc.). Najniższy odsetek dotyczy archidiecezji związanych z największymi polskimi miastami: archidiecezją wrocławską (63 proc.) i w warszawską (66 proc.).

CZYTAJ TEŻ: Śmiszek wprost o Kościele. „To jest zwykłe złodziejstwo”

Źródło: portalsamorzadowy.pl

QUIZ. Jesteś prawdziwym katolikiem? Test wiedzy o Kościele. 100 proc. to cud!

Pytanie 1 z 15
W jaki dzień tygodnia katolicy powinni zachowywać „wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych”?
Posłanka Lewicy o swoich przygodach z Kościołem
Nasi Partnerzy polecają