Na tę inwestycję od wielu lat czekali nie tylko mieszkańcy Świnoujścia. Przeprawa zdecydowanie ułatwi dojazd na wyspę Uznam, bez czekania w długich kolejkach na prom. Budowa najdłuższego podwodnego tunelu w Polsce dobiegła już końca, trwają ostatnie przygotowania do udostępnienia jej dla ruchu.
Straż pożarna "nie wnosi sprzeciwu"
W ostatnich tygodniach trwały testy instalacji i procedury odbiorowe. W poniedziałek, 19 czerwca tunel uzyskał pozytywną opinię ze strony straży pożarnej. "Najważniejsze zdanie brzmi: nie wnoszę sprzeciwu ani uwag w sprawie pozwolenia na użytkowanie przedmiotowego obiektu" - napisał w dokumencie Komendant Miejski PSP w Świnoujściu st. kpt. Marek Wieczorek. Dokument, trafi do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, wraz z innymi opiniami służb m.in. sanepidu. Opinia Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego trafi do wojewody zachodniopomorskiego.
- Dopiero kiedy będziemy mieli pełną dokumentację podpisaną przez wojewodę zachodniopomorskiego, inwestycja będzie mogła zostać oddana do użytkowania - informuje rzecznik prasowy prezydenta Świnoujścia Jarosław Jaz.
Kiedy otwarcie tunelu pod Świną?
Kiedy dokładnie nastąpi otwarcie tunelu pod Świną? Tak naprawdę wciąż tego nie wiadomo. Pierwotne plany zakładały, że może to nastąpić 17 lub 24 czerwca. Pierwszy termin już minął, drugi nieubłagalnie się zbliża, jednak wciąż nie ma jego potwierdzenia. Prawdopodobnie przeprawa zostanie przekazana kierowcom dopiero w przyszłym tygodniu, przed 30 czerwca, gdyż tego dnia ma zakończyć funkcjonowanie przeprawa promowa "Centrum" obsługiwana promami "Karsibór". Promy kursujące na przeprawie "Warszów", w rejonie dworca kolejowego pozostaną i będą dostępne dla wszystkich, a nie - jak dotychczas - tylko mieszkańców Świnoujścia.
Tunel im. Unii Europejskiej?
Mieszkańcy zaproponowali, by nowa przeprawa nosiła imię Unii Europejskiej. W tej sprawie trwa zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem uchwały. Głównym argumentem jest fakt, że warta ponad 900 milionów złotych inwestycja byłaby niemożliwa bez unijnego wsparcia, które wyniosło aż 85 procent. Resztę dołożyło miasto.