1. Dlaczego zrezygnował/-a Pan/Pani z poprzedniej pracy?
Powodów zmiany pracy może być wiele, od spraw finansowych po spory między pracownikami. Jeśli na poprzednim stanowisku za mało zarabiałaś/-eś powiedz krótko i konkretnie, że "zrezygnowałam/-em z pracy z powodów finansowych".
2. W jaki sposób układała się Pani/Panu współpraca z poprzednim pracodawcą?
Odpowiedz na to pytanie zgodnie z prawdą, lecz bez wdawania się w zbędne szczegóły. Zamiast opowiadać, że "szef mnie nie słuchał, dostawałam/-em za nudne zlecenia i przez to nie chciało mi się pracować" przedstaw sytuację bez nadmiernego narzekania na poprzednią pracę: "na poprzednim stanowisku nie mogłam się rozwijać i brakowało mi wyzwań, z tego powodu rozglądam się za nową pracą."
3. Jak radzi sobie Pani/Pan z krytyką?
Na nowym stanowisku, w nowej pracy panują różne zasady, trzeba się ich nauczyć by móc prawidłowo wykonywać swoje obowiązki. Konstruktywne opinie i zwrócenie uwagi na Twój błąd przez szefa lub kolegę z pracy wykorzystaj na swoją korzyść. Gdy od początku wiesz co robisz źle możesz to szybko naprawić i pamiętać o tym w przyszłości. Powiedz o tym podczas rozmowy rekrutacyjnej i podkreśl fakt, że takie opinie mogą pomóc Ci w rozwoju zawodowym.
4. Jakie są Pani/Pana oczekiwania finansowe?
Pracodawcy nie zawsze są skłonni powiedzieć, jakie zarobki mogą zaoferować nowej osobie, nawet gdy podają orientacyjne kwoty w ofercie pracy, co można zauważyć np. na Pracuj.pl. Podając swoje oczekiwania finansowe, weź pod uwagę staż pracy, doświadczenie zawodowe oraz posiadane przez Ciebie umiejętności, które możesz wykorzystać na interesującym Cię stanowisku. Warto przedstawić powyższe argumenty, odpowiadając na to pytanie.
5. Jaki jest Pani/Pana stan cywilny?
Podczas rozmowy możesz zostać zapytana/-y o swój stan cywilny lub czy masz narzeczonego/narzeczoną itp., jednak... takie pytanie nie powinno mieć miejsca!
Nie musisz na nie odpowiadać, a w razie problemów powołaj się na Przepisy Prawa, które zabraniają ingerowania w tę strefę Twojego życia.
6. Czy ma Pani/Pan dzieci? Czy zamierza Pani/Pan powiększyć rodzinę?
Podobnie jak w punkcie 5., pracodawca nie ma prawa pytać Cię o to czy planujesz założyć bądź powiększyć rodzinę. Bądź asertywna/-y i nie odpowiadaj na to pytanie. W przypadku dalszych pytań o Twoją prywatność, orientację seksualną, wyznania religijne itp. zastanów się, czy na pewno chcesz pracować w danej firmie.
Od tego w jaki sposób poradziłaś/-eś sobie z trudnymi i kłopotliwymi pytaniami może zależeć dalszy proces Twojej rekrutacji. Warto wziąć pod uwagę powyższe pytania i odpowiednio wcześniej przygotować się do rozmowy o pracę, by wypaść przed pracodawcą jak najlepiej.
Artykuł sponsorowany