Pamiątka sprzed lat

Tory tramwajowe wracają na aleję Wojska Polskiego. Będą przypominać o historii głównej ulicy szczecińskiego Śródmieścia

2022-10-31 8:40

Ostatni tramwaj przejechał w tym miejscu prawie 50 lat temu. Później torowisko zniknęło pod grubą warstwą asfaltu, by znów ukazać się oczom mieszkańców Szczecina. Niestety trwało to bardzo krótko. Na alei Wojska Polskiego pojawił się ciężki sprzęt, który na zawsze usunął tę wyjątkową pamiątkę sprzed lat. Teraz torowisko powraca na główną aleję szczecińskiego Śródmieścia, by przypominać o historii miasta.

Tramwaje zniknęły z alei Wojska Polskiego

Torowisko tramwajowe istniało w tym miejscu od niepamiętnych czasów. Tramwaje jeździły aleją Wojska Polskiego do lat 70. XX wieku, gdy zdecydowano o likwidacji trasy na odcinku między placem Szarych Szeregów (ówczesnym placem Lenina) i placem Zwycięstwa. Torowisko zostało częściowo zdemontowane, a pozostałą część zalano grubą warstwą asfaltu.

W ostatnich latach zdecydowano o rewitalizacji tej części miasta, wraz z gruntowną przebudową alei Wojska Polskiego. Mimo, iż pojawił się pomysł przywrócenia w tym miejscu linii tramwajowej, która z pewnością usprawniłaby prawie nieistniejącą komunikację w tym miejscu (przypomnijmy, przez wiele lat w tym miejscu nie kursował żaden autobus), miasto ostatecznie nie zdecydowało się na ten krok, wybierając wariant uspokojonej ulicy z szerokimi chodnikami i parkingiem między jezdniami.

Sensacyjne odkrycie pod grubą warstwą asfaltu

We wrześniu 2021 roku rozpoczęła się modernizacja alei Wojska Polskiego. Po zerwaniu nawierzchni z jezdni okazało się, że pod warstwą asfaltu znajduje się pamiątka sprzed blisko pół wieku. Niecodzienny widok odkrytych torów tramwajowych na brukowanej jezdni wzbudził zainteresowanie wielu przechodniów, a u wielu starszych mieszkańców przywołał wspomnienia sprzed lat.

Tory tramwajowe wracają na aleję Wojska Polskiego

Tory wracają na główną aleję szczecińskiego Śródmieścia

Chociaż tramwaje nie powrócą na zmodernizowaną aleję, zdecydowano, by na jej fragmencie pozostawić pamiątkę sprzed lat i w nowej brukowanej nawierzchni umieścić fragment historycznego torowiska. Kilkudziesięciometrowy odcinek torów tramwajowych będzie wyeksponowany na wysokości łącznika z ul. Królowej Jadwigi i Ściegiennego, gdzie stała słynna "Ściana płaczu". Właśnie trwa jego montaż.

QUIZ: "Poniemiecki" czy współczesny? Czy znasz historię tych szczecińskich budynków?

Pytanie 1 z 12
Jeden z najbardziej charakterystycznych budynków na placu Orła Białego to:
QUIZ: przedwojenne czy współczesne?
Nasi Partnerzy polecają