Lawina komentarzy

"Torowa rewolucja" znów na cenzurowanym. O co poszło tym razem?

2023-08-22 13:46

Przebudowa torowisk tramwajowych w Szczecinie, nazywana szumnie "torową rewolucją" to niekończące się pasmo opóźnień, wpadek i innych fuszerek, które mieszkańcy regularnie wytykają włodarzom miasta. Poza wszechobecną "betonozą" były już hydranty-zawalidrogi, slalom między słupami na wąskim chodniku, latarnie "wchodzące" ludziom do mieszkań, a teraz pojawiła się kolejna rzecz, która wywołała lawinę komentarzy. Tym razem na celowniku internautów znalazły się... ławki.

"Dlaczego tylko 7?"

Uwadze internautów nie umknęło dość niecodzienne "zagęszczenie" ławek ustawionych na chodniku wzdłuż ulicy Boguchwały. Niby nie ma w tym nic dziwnego, gdyż te elementy małej architektury w wielu punktach Szczecina są bardzo pożądane. Ale czy akurat na na uboczu, na spokojnej ulicy, gdzie ruch pieszych jest raczej niewielki? Jeden z mieszkańców opisał to nietypowe "zjawisko" na facebookowej grupie "Piotr Krzystek na mieście", gdzie internauci informują prezydenta o różnych problemach w mieście.

"Panie Prezydencie, na krótkim ok. 100-metrowym odcinku ul. Boguchwały zainstalowano 7 ławek. Pytam dla kogo one są przeznaczone? Dla turystów, którzy będą podziwiać elewacje i jadące tramwaje? Dlaczego tylko 7 a nie 17 albo 70?" - pyta pan Adam.

Internauci śmieją się z ławek

Sprawdziliśmy. Rzeczywiście ławek na ulicy Boguchwały jest dość sporo. Nawet więcej niż 7, gdyż znajdują się one także za zakrętem. Problem w tym, że nie ma komu na nich siedzieć. Ulica Boguchwały jest bowiem dość spokojną, lokalną ulicą o znikomym ruchu samochodowym i pieszym. Po co więc tyle ławek? Tak najprawdopodobniej wynikało z projektu. Swoje zdanie na ich temat wyrazili internauci w licznych komentarzach, które pojawiły się pod wpisem. Wytykają w nich nie tylko "przesadną" ilość ławek, ale też ich słabą funkcjonalność spowodowaną brakiem oparć.

"One są dla lokalnego systemu zwiadowczego"

"Bareja. Do kontrastu, w parku na odcinku 100 m... dwie"

"Mieszkam tam i nigdy nie było potrzeby takiej ilości ławek. Na podwórkach by się przydały"

"To jest chyba jedyna taka ulica w Szczecinie o takim zagęszczeniu ławek"

"Krewny i znajomy królika musiał zarobić..."

"Po prostu ktoś zwąchał interes, bo logiczne to nie jest"

"Nie wiadomo, jak na tym usiąść. Albo zjedzie się tyłkiem do przodu, albo do tyłu, a oparcia brak. Cudo normalnie, zwłaszcza dla starszych"

"To jest park olimpijski z jednej z dyscyplin lekkoatletycznych 100 metrów przez ławki"

- piszą internauci.

Są też obrońcy

Wśród głosów krytyki pojawiły się także takie, które bronią tej inwestycji. I słusznie, gdyż ławki w mieście to wciąż "towar deficytowy".

"Nie ma ławek - źle, są ławki - źle"

"Więcej takich ławek. Dla starszych, schorowanych ludzi mających problemy z poruszaniem się. Wreszcie ktoś pomyślał o niepełnosprawnych"

"Pomyślcie o ludziach starszych, którzy muszą choć chwilę odpocząć wracając ze spaceru, od lekarza czy z zakupów. Czy mama z wózkiem by np. przewinąć czy napoić dziecko, itp, itd."

"Tak źle i tak niedobrze. Ludzie co z Wami jest nie tak?"

"Widziałam mieszkańców siedzących na tych ławkach"

"A ja właśnie będę bronił tych ławek - na mieście jest wiele odcinków gdzie ławek jak na lekarstwo. Wolę „przesadę” niż ich brak"

"Dla starszych ludzi to błogosławieństwo. Niektórym z nich tak ciężko się poruszać, że muszą odpoczywać co kilkanaście metrów. To świetny pomysł"

- czytamy w komentarzach.

Prezydent odpowiada

Głos w sprawie ławek zabrał również główny adresat wpisu, czyli prezydent Piotr Krzystek.

"Nie będę się wypowiadał co do liczby ławek, bo to kwestia uznaniowa. Natomiast seniorzy, których w okolicy nie brakuje, sygnalizowali by o nich pamiętać" - Wyjaśnił prezydent Szczecina.

A tymczasem na przystanku...

W tym całym "ławkowym" zamieszaniu można jednak odnieść wrażenie, że projektanci pamiętając o pieszych, którzy mogą poczuć potrzebę chwilowego odpoczynku na ławce, zupełnie zapomnieli o pasażerach komunikacji miejskiej. Na znajdującym się nieopodal przystanku tramwajowym może być trudno znaleźć miejsce siedzące podczas oczekiwania na tramwaj. Znajduje się tam bowiem tylko jedna ławka umieszczona w przystankowej wiacie. Pozostali mogą poczekać na tramwaj na stojąco, ewentualnie skorzystać z jednej aż z pięciu niezbyt lubianych przez mieszkańców podpórek, zwanych pieszczotliwie "poddupnikami".

A można było postawić ławkę...

Sonda
Ławek na ulicy Boguchwały jest...
Wąskim chodnikiem prosto w słup! Drogowy absurd na szczecińskim Niebuszewie