Torowa rewolucja na al. Wyzwolenia

i

Autor: Grzegorz Kluczyński "Torowa rewolucja" na al. Wyzwolenia - listopad 2022

Ważne informacje

"Torowa rewolucja" w Szczecinie wkracza w kolejny etap. Będą zmiany na alei Wyzwolenia

2022-12-13 18:13

Przebudowa torowisk tramwajowych powoduje sporo utrudnień dla mieszkańców Szczecina. Od soboty, 17 grudnia kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej czekają kolejne zmiany, związane z pracami w rejonie al. Wyzwolenia. Warto zwracać uwagę na znaki drogowe, tablice informacyjne, a także rozkłady jazdy.

Prace przy przebudowie torowisk i ulic w centrum i na Niebuszewie prowadzone są obecnie w kilku miejscach jednocześnie. Ekipy można spotkać zarówno w rejonie placu Rodła, al. Wyzwolenia jak i przy dworcu Niebuszewo.

- W ubiegłym tygodniu wykonywane były zalewki w strefie przyszynowej oraz betonowanie zabudowy szynowej na alei Wyzwolenia - tłumaczy Hanna Pieczyńska ze spółki Tramwaje Szczecińskie. - W ramach robót torowych można było także zauważyć szlifowanie spawów. Na tej ulicy trwały również prace elektro-energetyczne, przyłączeniowe wodociągów i brukarskie. Na ulicy Orzeszkowej wykonywane było koryto drogowe, umacnianie skarpy i montowane wiat przystankowych.

Na najbliższe dni, poza zmianą w organizacji ruchu, wykonawca zaplanował między innymi:

 • Prace bitumiczne – uzupełnienie brakujących warstw asfaltowych w jezdniach i torowisku na odc. ul. Malczewskiego – ul. Ofiar Oświęcimia oraz przy ul. Felczaka
 • Prace brukarskie – wykonanie chodników na odc. Rondo Giedroycia - Plac Kilińskiego – Felczaka, Ofiar Oświęcimia, Piłsudskiego przy hotelu Radisson
 • Wykonanie podbudowy pod torowisko i prawą jezdnię oraz chodniki – odc. Rondo Giedroycia – ul. Odzieżowa
 • Wykonanie dolnej podbudowy z betonu pod szyny – przy Placu Kilińskiego
 • Wykonanie zabudowy międzyszynowej z betonu – przy Placu Kilińskiego, przy skrzyżowaniu z ul. Lubomirskiego
 • Regulacja oraz naprawa istniejących studni teletechnicznych – Al. Wyzwolenia
 • Wykonanie kanalizacji kablowej na odc. Plac Kilińskiego – ul. Felczaka oraz zasilania wiat na peronie Kołłątaja
 • Wykonanie kanałów odwodnienia liniowego w torowisku oraz podłączeń – Al. Wyzwolenia
 • Wykonanie przyłączy wodociągowych w Al. Wyzwolenia
 • Wykonanie nawierzchni jezdni i chodnika wraz z ustawianiem krawężników i obrzeży – ul. Orzeszkowej

Zmiany w organizacji ruchu

Od soboty, 17 grudnia, wprowadzony zostanie kolejny etap czasowej organizacji ruchu:

 • Zamknięty dla ruchu zostanie wjazd z ul. Lubomirskiego na al. Wyzwolenia
 • Zamknięta dla ruchu zostanie al. Wyzwolenie na odcinku pomiędzy u. Lubomirskiego i placem Witosa w kierunku placu Rodła
 • Otwarta zostanie możliwość przejazdu al. Wyzwolenia na odcinku pomiędzy Rondem Giedroycia i ul. Felczaka północna strona jezdni w kierunku centrum.
 • Objazd od ronda Giedroycia w kierunku Placu Rodła wyznaczony zostanie przez al. Wyzwolenia – ul. Felczaka – ul. Unisławy – pl. Witosa.

Zmiany w komunikacji miejskiej

Od soboty, 17 grudnia (dla linii nocnych w nocy 17/18 grudnia) nastąpią zmiany w kursowaniu linii autobusowych.

Autobusy linii 806, 812, B, 522, 523, 525, 530, 532 w kierunku pętli „Pomorzany Dobrzyńska”, „Plac Rodła”, „Osiedle Bukowe”, „Osiedle Kasztanowe”, „Dąbie Osiedle” i „Zajezdnia Golęcin” od ronda Giedroycia kursować będą przez al. Wyzwolenia, ul. Felczaka, ul. Unisławy, pl. Witosa do al. Wyzwolenia i dalej bez zmian. Przystanek „Kołłątaja” zlokalizowany będzie w ciągu al. Wyzwolenia za rondem Giedroycia (na wysokości przebudowywanego przystanku tramwajowego, nr 12734). Przystanek „Odzieżowa” zostanie wyłączony z użytkowania. Uruchomiony zostanie tymczasowy przystanek „Unisławy” (nie dotyczy linii B), zlokalizowany w ciągu ul. Unisławy za skrzyżowaniem z ul. Niedziałkowskiego (nr 19011).

Autobusy linii 87 w kierunku pętli „Dworzec Główny (Owocowa)” od ronda Giedroycia kursować będą przez ul. Felczaka do przystanku „Wąska Floating Arena” i dalej bez zmian. Przystanek „Kołłątaja” zlokalizowany będzie w ciągu al. Wyzwolenia za rondem Giedroycia (na wysokości przebudowywanego przystanku tramwajowego, nr 12734). Przystanek „Odzieżowa” zostanie wyłączony z użytkowania.

Zmiana organizacji ruchu na al. Wyzwolenia

i

Autor: Tramwaje Szczecińskie Zmiana organizacji ruchu na al. Wyzwolenia
Sonda
Czy denerwuje cię stanie w ulicznych korkach?
Ciekawostka przyrodnicza w centrum Szczecina