To już definitywny koniec. Nocna prohibicja w Szczecinie staje się faktem

2025-07-25 8:25

Szczecin dołącza do grona miast walczących z problemem alkoholizmu i zakłócania porządku publicznego. W czwartek, 24 lipca, w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego opublikowano uchwałę o wprowadzeniu nocnego zakazu sprzedaży alkoholu. Nowe przepisy zaczną obowiązywać już 8 sierpnia, co oznacza, że mieszkańcy i turyści muszą przygotować się na zmiany w nocnym życiu miasta.

To już definitywny koniec. Nocna prohibicja w Szczecinie staje się faktem

i

Autor: Barış Karagöz / CC0 / pexels.com, gk To już definitywny koniec. Nocna prohibicja w Szczecinie staje się faktem
Szczecin SE Google News

Nocna prohibicja w Szczecinie od 8 sierpnia

Po burzliwych debatach i głosowaniu w czerwcu, szczecińscy radni przegłosowali uchwałę o wprowadzeniu nocnego zakazu sprzedaży alkoholu. Jak przekazała rzeczniczka prasowa wojewody zachodniopomorskiego, Paulina Heigel: „zakończyło się postępowanie nadzorcze nad uchwałą Rady Miasta Szczecina w sprawie nocnej prohibicji. Po przeanalizowaniu uchwały i wszystkich dokumentów nie stwierdzono istotnej niezgodności z prawem”. Oznacza to, że nowe przepisy wejdą w życie 8 sierpnia.

Co dokładnie oznacza zakaz sprzedaży alkoholu w Szczecinie?

Zgodnie z uchwałą, między godziną 23:00 a 6:00 w gminie Miasto Szczecin zabroniona będzie sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. Oznacza to, że zakaz obejmie sklepy i stacje benzynowe, ale nie dotyczy restauracji, pubów i innych lokali gastronomicznych.

Argumenty za wprowadzeniem nocnej prohibicji

Radni Koalicji Obywatelskiej i klubu OK Polska, którzy popierali nocną prohibicję, argumentowali, że ograniczenie dostępności alkoholu w godzinach nocnych zmniejszy liczbę wykroczeń i przestępstw, takich jak zakłócanie porządku publicznego, wandalizm, bójki i rozboje. Ewa Jasińska (KO), przewodnicząca Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej rady miasta, podkreśliła, że statystyki szczecińskiej policji i straży miejskiej mówią o 20 tys. interwencji w 2024 r. związanych z nadużywaniem alkoholu. Zaznaczyła, że nocna prohibicja przyniosła pozytywne efekty w innych polskich miastach.

Nocna prohibicja w Polsce: Jakie miasta wprowadziły zakaz?

W latach 2018-2024 nocną prohibicję wprowadziło ok. 180 gmin w Polsce. W 30 przypadkach ograniczenie dotyczy tylko części gminy lub miasta. Najwięcej takich przepisów przyjęły samorządy z województw: mazowieckiego, małopolskiego i wielkopolskiego. Spośród dużych miast nocny zakaz na całym obszarze wprowadziły m.in. Kraków, Bydgoszcz, Biała Podlaska i Gdańsk. Prohibicja tylko w śródmieściu, na starówce, obowiązuje m.in. w Poznaniu, Wrocławiu, Rzeszowie, Katowicach, Bielsku-Białej i w Kielcach.

Sonda
Popierasz wprowadzenie nocnej prohibicji w Szczecinie?
Ile kosztuje polskie piwo w Niemczech?
Drogowskazy
O kulturze picia alkoholu w Polsce. DROGOWSKAZY
Mediateka.pl
Sponsor podcastu:
Media Expert i Mediaexpert.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki