Zbudowany na przełomie XIV i XV wieku gotycki kościół, pierwotnie znajdował się pośrodku wsi, około 2 kilometrów od brzegu Morza Bałtyckiego. Z biegiem lat, wskutek procesu abrazji, morze coraz bardziej wchodziło wgłąb lądu. W drugiej połowie XVIII wieku zaczęło odsłaniać przykościelny cmentarz. W 1900 roku runęła pierwsza ze ścian kościoła. W kolejnych latach morze pochłaniało kolejne fragmenty świątyni. 1 lutego 1994 roku, gdy doszło do zniszczenia połowy ocalałej ściany południowej i z dawnego kościoła pozostał zaledwie niewielki fragment muru, podjęto działania mające na celu uchronienie resztek murów świątyni przed osunięciem się na plażę. Wykonano m.in. nowy fundament oraz zabezpieczono klif.
Konserwacji wymagają obecnie wiekowe mury. Wójt gminy Rewal podpisał umowę z firmą, która przeprowadzi prace konserwatorskie zabytkowych ruin kościoła, znajdujących się na krawędzi klifu. Jak informuje urząd gminy, "celem projektu jest zabezpieczenie jednego z najważniejszych zabytków gminy, będącego symbolem całego regionu". Ruiny kościoła w Trzęsaczu są ważnym symbolem dla lokalnej społeczności, o czym świadczy fakt, że widnieją w herbie gminy Rewal.
Prace związane z zabezpieczeniem i konserwacją zabytku wykona wybrana w przetargu firma Kontrapost Konserwacja Zabytków Urszula Girtler, która za swoje usługi zaoferowała 467,5 tys. zł. Inwestycja dofinansowana została w 98 procentach z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Prace powinny zakończyć się w czerwcu 2026 roku.
Więcej o sprawach polskiego samorządu przeczytasz w serwisie polskisamorzad.se.pl.