Skąd wziął się barszcz Sosnowskiego?
Barszcz Sosnowskiego trafił do Polski w latach 60. i 70. z rejonu Kaukazu. To gatunek bardzo inwazyjny. Roślina ma silne działanie toksyczne i alergizujące. Kontakt z nią wywołuje reakcje skórne: zapalenie skóry i błon śluzowych, pęcherze porównywalne z oparzeniami, trudno gojące się rany. Szczególne niebezpieczeństwo stwarza dla dzieci i osób cierpiących na alergie.
Barszcz wydziela charakterystyczny olejek eteryczny. Substancja ta, gdy dostanie się na skórę, w obecności światła słonecznego powoduje oparzenia II i III stopnia. Osoba poszkodowana nie od razu orientuje się, że dzieje się coś złego. Do chwili pojawienia się pierwszych symptomów mija pewien czas, a objawy oparzenia potrafią wystąpić nawet po kilku dniach. Groźny jest nie tylko bezpośredni kontakt z rośliną. W upalne unoszące się wokół barszczu opary olejku eterycznego mogą powodować niebezpieczne dla zdrowia skutki. Jeśli już dojdzie do kontaktu z olejkiem eterycznym, trzeba natychmiast obmyć skórę wodą z mydłem i unikać promieni słonecznych przez dwie doby.
"Aż na 8 tys. ha w Polsce rośnie barszcz Sosnowskiego. To jedna z najbardziej inwazyjnych i niebezpiecznych roślin w kraju. Co roku w Polsce notuje się kilkanaście przypadków oparzeń wywołanych przez tę roślinę" - wylicza Główny Inspektorat Sanitarny.
Powstała specjalna mapa. Unikaj tych miejsc!
Przypadki występowania tej rośliny należy zgłaszać odpowiednim służbom, które zajmują się jej niszczeniem. Na podstawie zgłoszeń z całej Polski, eksperci stworzyli specjalną mapę, na której zostały naniesione miejsca występowania barszczu Sosnowskiego i barszczu olbrzymiego. Twórcy mapy apelują, by przesyłać informacje na adres [email protected]. Dzięki nim mapa może być uzupełniana na bieżąco.
Mapa znajduje się na stronie internetowej mapa.barszcz.edu.pl. Znajdują się na niej miejsca zgłoszeń - zarówno te niezweryfikowane jak i również stanowiska występowania rośliny, które są zbadane i udokumentowane zdjęciami.