"Test w każdej aptece". W Zachodniopomorskiem możesz o tym na razie zapomnieć

2022-01-28 7:00
Test w każdej aptece. W Zachodniopomorskiem możesz o tym na razie zapomnieć
Autor: MDFrescuerYouTube / CC0 / pixabay.com "Test w każdej aptece". W Zachodniopomorskiem możesz o tym na razie zapomnieć

Jak zapowiadał kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki, od czwartku, 27 stycznia miał ruszyć program bezpłatnych testów na COVID-19 w aptekach. Rzeczywistość pokazała, że jest to nie tylko mało prawdopodobne, ale wręcz niemożliwe. W dniu rozpoczęcia programu, na około 13 tysięcy aptek w całej Polsce, darmowe testy w aptekach były dostępne zaledwie w... 64. Później ich liczba wzrosła niewielu ponad 100. Lista aptek w Zachodniopomorskiem, w których można wykonać bezpłatny test, jest na razie bardzo krótka. Na pewno nie zrobimy ich w Szczecinie i Koszalinie.

Zainteresowanie testami antygenowymi, które można wykonać w domu jest duże. Można je nabyć za około 40 zł w aptekach czy nawet sklepach spożywczych. Darmowe testy zapowiadane przez rząd, miały być wykonywane w aptekach, bez skierowania, a ich wynik miał trafiać na Internetowe Konto Pacjenta i zarejestrowany w systemie.

Lista aptek w województwie zachodniopomorskim, które dołączyły do rządowego programu, jest na razie bardzo krótka. Testów na koronawirusa nie zrobimy w dwóch największych miastach regionu, czyli w Szczecinie i Koszalinie. Na liście znajduje się zaledwie pięć aptek: w Lipinach, Wolinie, Chojnie, Gościnie i Rymaniu.

Wiadomo już, że bezpłatne testy nie będą dostępne w każdej aptece. Punkty muszą spełniać określone warunki. Test musi się odbywać w oddzielnym pomieszczeniu z dostępną umywalką. Musi też być zachowany dystans społeczny między klientami, którzy przyszli kupić leki i osobami, które chcą wykonać test. Nie we wszystkich aptekach jest to możliwe.

Lista aptek, które dołączyły do programu darmowych testów na COVID-19, dostępna jest na stronie pacjent.gov.pl.

Sonda
Czy przestrzegasz obostrzeń koronawirusowych (maseczki, dezynfekcja, dystans)?
Prof. Simon odpowiada na pytania dotyczące koronawirusa
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE