Test w każdej aptece. W Zachodniopomorskiem możesz o tym na razie zapomnieć

i

Autor: MDFrescuerYouTube / CC0 / pixabay.com "Test w każdej aptece". W Zachodniopomorskiem możesz o tym na razie zapomnieć

"Test w każdej aptece". W Zachodniopomorskiem możesz o tym na razie zapomnieć

2022-01-28 7:00

Jak zapowiadał kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki, od czwartku, 27 stycznia miał ruszyć program bezpłatnych testów na COVID-19 w aptekach. Rzeczywistość pokazała, że jest to nie tylko mało prawdopodobne, ale wręcz niemożliwe. W dniu rozpoczęcia programu, na około 13 tysięcy aptek w całej Polsce, darmowe testy w aptekach były dostępne zaledwie w... 64. Później ich liczba wzrosła niewielu ponad 100. Lista aptek w Zachodniopomorskiem, w których można wykonać bezpłatny test, jest na razie bardzo krótka. Na pewno nie zrobimy ich w Szczecinie i Koszalinie.

Zainteresowanie testami antygenowymi, które można wykonać w domu jest duże. Można je nabyć za około 40 zł w aptekach czy nawet sklepach spożywczych. Darmowe testy zapowiadane przez rząd, miały być wykonywane w aptekach, bez skierowania, a ich wynik miał trafiać na Internetowe Konto Pacjenta i zarejestrowany w systemie.

Lista aptek w województwie zachodniopomorskim, które dołączyły do rządowego programu, jest na razie bardzo krótka. Testów na koronawirusa nie zrobimy w dwóch największych miastach regionu, czyli w Szczecinie i Koszalinie. Na liście znajduje się zaledwie pięć aptek: w Lipinach, Wolinie, Chojnie, Gościnie i Rymaniu.

Wiadomo już, że bezpłatne testy nie będą dostępne w każdej aptece. Punkty muszą spełniać określone warunki. Test musi się odbywać w oddzielnym pomieszczeniu z dostępną umywalką. Musi też być zachowany dystans społeczny między klientami, którzy przyszli kupić leki i osobami, które chcą wykonać test. Nie we wszystkich aptekach jest to możliwe.

Lista aptek, które dołączyły do programu darmowych testów na COVID-19, dostępna jest na stronie pacjent.gov.pl.

Sonda
Czy przestrzegasz obostrzeń koronawirusowych (maseczki, dezynfekcja, dystans)?
Prof. Simon odpowiada na pytania dotyczące koronawirusa