Teatr Letni - koncepcja przebudowy

i

Autor: ZUK Szczecin Teatr Letni - koncepcja przebudowy

Teatr Letni w Szczecinie - jeszcze nie przebudowany, a już wyróżniony!

2016-07-07 14:41

Szczecin staje się architektoniczną perełką Polski. Po sukcesie Filharmonii im. M. Karłowicza i Centrum Dialogu Przełomy, przyszedł czas na Teatr Letni. Koncepcja przebudowy amfiteatru została nominowana do nagrody World Architecture Festival w kategorii "projekty przyszłości – kultura".  

World Architecture Festival 2016 odbędzie się w dniach 16-18 listopada. O nagrodę powalczy dziewięć obiektów z Polski, w tym dwa, które mają dopiero powstać. Pierwszym z nich jest projekt stacji benzynowej w Warszawie, drugim – właśnie koncepcja Teatru Letniego ze Szczecina, która zdobyła największe uznanie podczas rozstrzygniętego pod koniec ubiegłego roku konkursu architektonicznego, który wygrała angielska pracownia Flanagan Lawrence.

„Krótka” lista pretendentów do głównych nagród World Architecture Festival 2016, po wstępnej kwalifikacji, ogłoszona została 4 lipca. Są na niej 343 obiekty z 68 krajów, pogrupowane według tematyki. Ze szczecińskim projektem rywalizować będą obiekty przyszłości m.in. z Kenii, Szwajcarii, Australii, Kanady, Londynu, Danii, Turcji, Rosji czy Maroko.

W ubiegłorocznym konkursie zwycięski, szczeciński projekt na koncepcję przebudowy Teatru Letniego rywalizował z 15 innymi. Nagrodą, oprócz 28 tysięcy brutto, było zaproszenie do negocjacji w postępowaniu o udzielenie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie prac projektowych. Negocjacje już się zakończyły. W najbliższych tygodniach podpisana zostanie umowa na wykonanie dokumentacji.

Teatr Letni w Szczecinie

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Teatr Letni w Szczecinie

Administrowany przez szczeciński Zakład Usług Komunalnych Teatr Letni jest największym otwartym obiektem kulturalnym Szczecina i jednym z największych tego typu obiektów w kraju. Został zaprojektowany przez architekta Zbigniewa Abrahamowicza i zbudowany w latach 70. XX w. Malowniczo położony, na naturalnej skarpie tuż nad Jez. Rusałka, wyróżnia się charakterystycznym betonowym łukiem.

World Architecture Festival to globalna impreza architektoniczna, organizowana od 2008 roku. Pierwsze edycje festiwalu odbywały się w Barcelonie, od 2012 roku by wziąć w nim udział trzeba było pojechać do Singapuru. Tegoroczna odbędzie się w Niemczech. Przyciąga tysiące osób z całego globu. Goszczą zawsze najważniejsze postaci ze świata architektury, historyków, specjalistów z innych dziedzin. Oprócz prezentacji najciekawszych projektów, to okazja do wzięcia udziału w konferencjach, wystawach, spotkaniach.

Przeczytaj również: Pyromagic 2016 coraz bliżej! Tysiące fajerwerków ponownie rozświetlą niebo nad Szczecinem!

Nasi Partnerzy polecają