Co za widok!

Takiej zorzy polarnej dawno w Szczecinie i regionie nie widziano. Niebo rozbłysło feerią kolorów

2024-10-11 8:26

Dla wielu mieszkańców Szczecina i Pomorza Zachodniego to była bezsenna noc. W czwartek, 10 października, na nocnym niebie można było podziwiać wyjątkowe zjawisko. Zorza polarna rozświetliła niebo feerią barw, a internet rozgrzał się do czerwoności. Media społecznościowe zostały dosłownie zasypane zdjęciami tego wyjątkowego i bardzo spektakularnego zjawiska.

Spis treści

  1. Zorza polarna nad Polską - 10 października
  2. Zdjęcia zorzy polarnej zasypały internet
  3. Czym jest zorza polarna?
  4. Jak obserwować zorzę polarną?

Zorza polarna nad Polską - 10 października

Zjawisko, które jest charakterystyczne dla północnej części kuli ziemskiej, tym razem było widoczne również w Polsce. W czwartkowy wieczór, 10 października, około godz. 23:00 na niebie można było zaobserwować kolorowe smugi światła. Zorza polarna była tym razem tak silna, że nawet nie trzeba było wyjeżdżać za miasto, by ją dostrzec. Zjawisko było widoczne nawet w centrum miasta. Obserwacji sprzyjała również pogoda, gdyż na niebie nie było chmur.

Zdjęcia zorzy polarnej zasypały internet

Zdjęcia zorzy polarnej błyskawicznie pojawiły się w mediach społecznościowych. Były to fotografie wykonane zarówno za pomocą smartfonów i profesjonalnych aparatów fotograficznych, czasem lepszej, a czasem nieco gorszej jakości, ale łączyło je jedno - uchwycenie tego pięknego i bardzo ulotnego zjawiska.

Czym jest zorza polarna?

Zorza polarna powstaje za sprawą fali wiatru słonecznego. Występuje w różnych barwach: niebieskiej, zielonej, żółtej i czerwonej, a także białej. Kolor zorzy polarnej jest skutkiem różnej intensywności linii emisyjnych. Na półkuli północnej zorza jest określana łacińską nazwą Aurora borealis, natomiast południowa zorza polarna nosi nazwę Aurora australis.

Zorza polarna występuje zazwyczaj za kołami podbiegunowymi. Są jednak wyjątki. Zorzę polarną można również zobaczyć w nieco niższych szerokościach geograficznych, w tym również w Polsce. W sprzyjających warunkach jest to możliwe nawet w krajach śródziemnomorskich, jednak tam to zjawisko występuje niezwykle rzadko. Zorzy polarnej nie da się przewidzieć z dużej perspektywy czasu. Najczęściej prognozowana jest z kilku lub kilkunastogodzinnym wyprzedzeniem.

Jak obserwować zorzę polarną?

Zorzę polarną, podobnie jak inne zjawiska astronomiczne, najlepiej obserwować w miejscach, w których występuje małe zanieczyszczenie światłem, czyli z dala od terenów zurbanizowanych, czyli m.in. dużych miast, terenów przemysłowych. Dobrym miejscem do obserwacji zorzy polarnej są nadmorskie plaże. W znalezieniu odpowiedniego miejsca bardzo pomocna może okazać mapa natężenia światła.

Podobnie jak w przypadku zjawisk astronomicznych jak np. roje meteorytów, w obserwacji zorzy polarnej bardzo istotna jest pogoda. Niebo powinno być bezchmurne. Przed rozpoczęciem obserwacji warto więc sprawdzać bieżące prognozy pogody.

Quiz o kosmosie: Jak dobrze znasz planety Układu Słonecznego?

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego: Którą planetą od Słońca jest Ziemia?
Ziemia
Jelenie na rykowisku. Głośny ryk robi wrażenie!