Zobaczcie zdjęcia "przed" i "po"!

Tak zmieniła się część szczecińskiego Turzynu. Kończy się przebudowa ulicy Bolesława Śmiałego [ZDJĘCIA]

2022-10-19 9:33

Turzyn jest jednym z najbardziej urokliwych osiedli w centrum Szczecina. Ze względu na swoją wyjątkową architekturę, często określany jest mianem "małego Berlina". Wciąż jest jednak nieco zaniedbany, ale to powoli zmienia się na lepsze. Właśnie dobiega końca przebudowa jednej z głównych ulic wśród "kwartałów turzyńskich". Zobaczcie jak na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy zmieniła się ulica Bolesława Śmiałego i plac Marii Tarnowskiej.

Przebudowa ulicy Bolesława Śmiałego na odcinku od ul. Krzywoustego do ul. Jagiellońskiej zajęła półtora roku, czyli nieco dłużej niż pierwotnie planowano. Chociaż trwają jeszcze ostatnie prace związane z zielenią, porządkowanie terenu i odbiory techniczne, można już podziwiać efekty inwestycji, która zaczęła się wiosną 2021 roku.

Zyskali przede wszystkim piesi, którzy mogą korzystać z szerokich, równych chodników, które nie są zastawione przez zaparkowane samochody. Zmienił się również plac Marii Tarnowskiej, gdzie "gwieździste" skrzyżowanie, które często sprawiało kłopoty nawet doświadczonym kierowcom, zostało zastąpione rondem. Uporządkowane zostało również parkowanie wzdłuż ulicy Bolesława Śmiałego, która została objęta strefą "tempo 30". Pojawiły się również elementy małej architektury: m.in. ławki, stojaki rowerowe, donice.

Na przebudowanym placu Marii Tarnowskiej ma być zdecydowanie bardziej zielono niż dotychczas.

- Wokół ronda pojawią się "zielone" wysepki, częściowo obsadzone krzewami - mówi Hanna Pieczyńska z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie. - Plac stanowić ma obszar rekreacyjny, w tym celu ustawione zostały ławki. W najbliższych dniach posadzone będą drzewa i krzewy.

Ostateczny efekt będzie widoczny w najbliższych dniach i tygodniach. Obecnie trwają procedury odbiorcze, ostatnie prace porządkowe i nasadzenia zieleni.

Jak zmieniła się część Turzynu przez ostatnie półtora roku? Zobaczcie w poniższej galerii.

Sonda
Czy Szczecin jest przyjazny dla pieszych?
Jeszcze niedawno panował tutaj ruch. Rozpoczął się remont ulic na Turzynie
Nasi Partnerzy polecają