Szczecin w latach 1945-1950

i

Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe Szczecin w latach 1945-1950

Tak wyglądał Szczecin w pierwszych latach po wojnie. Dziesiątki niesamowitych zdjęć! [GALERIA]

2022-01-21 14:06

Szczecin znajduje się w granicach Polski już od blisko ośmiu dziesięcioleci. Przez te wszystkie lata miasto bardzo się zmieniło. Zobaczcie jak wyglądała stolica Pomorza Zachodniego krótko po zakończeniu II wojny światowej, gdy odradzała się po zniszczeniach wojennych. Niektóre miejsca wyglądają podobnie jak obecnie, a niektóre przeszły zupełną metamorfozę!

W zasobach Narodowego Archiwum Cyfrowego znajdują się setki zdjęć, ukazujących Szczecin sprzed lat. Takie miasto pamiętają jeszcze nasi dziadkowie. Przez dziesięciolecia miasto bardzo się zmieniło. Niektóre budynki już nie istnieją, inne powstały w miejscu pustych parceli lub ruin zabudowań zniszczonych wskutek działań wojennych. Są również miejsca, które mimo upływu lat, wciąż wyglądają tak samo.

Czytaj też: NIESAMOWITY Szczecin na zdjęciach z lotu ptaka sprzed ponad 30 lat. ZOBACZCIE, jak wyglądało miasto w latach 80. XX wieku! [ZDJĘCIA]

W poniższej galerii znajdziecie dziesiątki zdjęć z pierwszych lat polskiego Szczecina. Na fotografiach z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego, które powstały w latach 1945-1950, widzimy jeszcze mnóstwo zniszczeń powstałych wskutek II wojny światowej. W kolejnych latach, w miejscu ruin powstały zupełnie nowe budynki.

Przez lata zmieniał się również wygląd szczecińskich ulic. Niektóre z nich zostały całkowicie przebudowane i w niczym już nie przypominają tego, co zastali pierwsi mieszkańcy Szczecina, którzy po wojnie przybyli tutaj z różnych stron kraju.

Czytaj też: Kreacje z "Dany" były znane nie tylko w Polsce! Zobaczcie jak ubierały się szczecinianki pół wieku temu! [GALERIA]

Rozpoznajesz te miejsca w Szczecinie? Wiele z nich mijasz codziennie!

Pytanie 1 z 10
Co to jest za miejsce?
Wieża węglowa
Kościół Baptystów w Szczecinie odzyskał dawny blask. To prawdziwa perełka!
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany