Szczepionka

i

Autor: Katja Fuhlert / CC0 / pixabay.com

Szczepionka na koronawirusa. Gdzie będzie można się zaszczepić w Szczecinie?

2020-12-07 14:26

Koronawirus towarzyszy nam już od wielu miesięcy i nic nie wskazuje, by szybko dał nam o sobie zapomnieć. Każdego dnia otrzymujemy z Ministerstwa Zdrowia informacje o kolejnych tysiącach nowych przypadków i dziesiątkach osób, którzy przegrali walkę z COVID-19. Jedyną szansą na powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa jest szczepionka, którą na szczęście udało się już opracować. Wkrótce w kilku krajach ruszą szczepienia. W Polsce mają się rozpocząć w pierwszych miesiącach przyszłego roku. Gdzie będzie można się zaszczepić w Szczecinie i Zachodniopomorskiem?

Wkrótce wszystko powinno stać się jasne. Obecnie trwa rejestracja podmiotów chętnych do uczestnictwa w programie szczepień. Mogą wziąć w niej udział placówki medyczne i indywidualni lekarze. Rejestracja zakończy się 11 grudnia.

Kiedy będzie można się zaszczepić?

Jak zapewniał w rozmowie z RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski, wszystko zależne jest od działań ekspertów Unii Europejskiej, m.in. od Europejskiej Agencji Leków, która musi podjąć decyzję w sprawie dopuszczenia jednej ze szczepionek. Zdaniem ministwa, w optymistycznym scenariuszu pierwsze szczepionki mogłyby dotrzeć do Polski w połowie stycznia.

Jak będzie wyglądać szczepienie na koronawirusa?

Proces szczepień będzie przebiegał w czterech etapach. Pierwszym będzie rejestracja online. Następnie pacjent będzie musiał zgłosić się do punktu szczepień, by przejść weryfikację. Kolejnym krokiem będzie szczepienie, a następnie obserwacja i powtórzenie szczepienia po około 3 tygodniach.

Kogo obejmą szczepienia na koronawirusa?

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, pierwszą turą szczepień zostaną objęte osoby, które są najbardziej narażone poważnymi konsekwencjami dla zdrowia w przypadku zakażenia koronawirusem. Zalicza się do nich personel medyczny, pensjonariusze DPS-ów, przedstawiciele służb mundurowych oraz seniorzy. Następnie ze szczepionek będzie mogła skorzystać pozostała część społeczeństwa.

Gdzie będzie można zaszczepić się na koronawirusa w Szczecinie i Zachodniopomorskiem?

Takich informacji nie udziela jeszcze ani Urząd Wojewódzki, ani sanepid. Tego dowiemy się najprawdopodobniej w ciągu kilku najbliższych dni, po zakończeniu rejestracji placówek. Ministerstwo Zdrowia planuje publikację listy na 15 grudnia.

Zobacz też: Szczepionka na koronawirusa. Gdzie się szczepić przeciw COVID-19 w Szczecinie? [ADRESY]

Sonda
Gdy szczepionka będzie dostępna zaszczepisz się?
Szczepienie na koronawirusa. Morawiecki właśnie to UJAWNIŁ. Każdy musi to wiedzieć
Nasi Partnerzy polecają