Kamienica przy ul. Kurkowej prawie gotowa

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Nowa kamienica powstała w sąsiedztwie zabytkowej Kamienicy Loitzów

Szczecińskie Podzamcze zagęszcza się. "Sąsiadka" Kamienicy Loitzów odsłania swoje oblicze [ZDJĘCIA]

2021-09-23 8:02

Przez dziesięciolecia był tutaj mało atrakcyjny, pusty plac. W ubiegłym roku, w sąsiedztwie reprezentacyjnej Kamienicy Loitzów i dwóch zabytkowych spichlerzy pojawił się płot, a póżniej głęboki wykop i rozpoczęły się prace budowlane. Ich efekt można już zobaczyć. Nowa kamienica jest już prawie gotowa, a ulica Kurkowa zupełnie zmieniła swoje oblicze.

Jeszcze całkiem niedawno ulica Kurkowa bardziej kojarzyła się z osiedlem-sypialnią, niż prawdziwym starym miastem. Jednak w ostatnim czasie, dzięki zagęszczającej się zabudowie i rewitalizacji znajdującego się tuż obok skweru im. Guido Recka, a przede wszystkim sąsiedztwie zabytkowej XVI-wiecznej kamienicy Loitzów, czyli jednego z nielicznych ocalonych zabytków w tej części miasta, zyskuje zupełnie nowe oblicze i wkrótce może stać się klimatycznym zaułkiem, jakich w tej części miasta zdecydowanie brakuje.

Budowa nowej kamienicy była owiana tajemnicą. Inwestor nie zdradzał jej ostatecznego wyglądu, nie publikował żadnych wizualizacji, które mogłyby dać obraz gotowej inwestycji. Kamienica z miesiąca na miesiąc rosła i nabierała kształtów. Od niedawna można już oglądać gotowy efekt. Nie jest to wprawdzie rekonstrukcja przedwojennej zabudowy, jednak fasada nawiązuje do staromiejskiego klimatu. Charakterystycznym elementem są arkady w parterowej części budynku i niewielki taras na ostatnim piętrze. Fasada została pomalowana na neutralny biały kolor, dzięki czemu nie "kłóci się" z zabytkową Kamienicą Loitzów.

Czytaj też: Odkrycie w centrum Szczecina. Stare torowisko przetrwało pół wieku pod asfaltem [ZDJĘCIA, WIDEO]

Według początkowych informacji, budynek mieszkalno-usługowy przy ul. Kurkowej miał być gotowy w maju 2021 roku, jednak podobnie jak w przypadku wielu innych inwestycji, pandemia nieco opóźniła prace. Jednak ich postęp wskazuje na to, że nowa kamienica będzie gotowa już niebawem.

Pozostaje mieć jeszcze nadzieję, że po zakończeniu budowy, modernizacji doczeka się także sama ulica Kurkowa, której obecny stan pozostawia wiele do życzenia. Nieestetyczna "trylinka", czyli betonowa kostka kojarząca się z epoką PRL i nieestetyczny chodnik proszą się o szybką wymianę. Brakuje tutaj również odpowiedniego oświetlenia w postaci stylizowanych latarni, które dopełniłyby staromiejskiego charakteru tego miejsca.

Czytaj też: Koniec koszmaru pieszych i kierowców. Betonowe półkule mają zniknąć z ulic Szczecina

Sonda
Czy nowa kamienica przy ul. Kurkowej dobrze wpisuje się w okolicę?
Odkrycie w centrum Szczecina. Tory tramwajowe przetrwały pod asfaltem pół wieku