Zabudowania szczecińskiej Wenecji

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Zabudowania "szczecińskiej Wenecji"

"Szczecińska Wenecja" ma wyjątkowego pecha. Co dalej z inwestycją Wód Polskich?

2022-01-21 13:18

Poprzemysłowe zabudowania z czerwonej cegły, położone tuż nad brzegiem Odry, przy ul. Kolumba to niewątpliwie jedno z najciekawszych i niestety najbardziej zaniedbanych miejsc w Szczecinie. Dotychczasowe próby rewitalizacji "szczecińskiej Wenecji" nie odniosły skutku. Nie ma chętnych, którzy chcieliby podjąć się tego dość skomplikowanego wyzwania.

Wśród obiektów planowanych do rewitalizacji znajduje się budynek przy ul. Kolumba 79/80. Wcześniej był plan stworzenia w tym miejscu siedziby Urzędu Żeglugi Śródlądowej, która mieści się w Czerwonym Ratuszu. Niestety przetargi na przebudowę zniszczonych zabudowań zakończyły się fiaskiem. Następnie nieruchomość planowała przebudować państwowa firma Wody Polskie. Ogłoszono przetarg, jednak nie wpłynęła żadna oferta.

Czytaj też: Tajemniczy most, o którym wszyscy zapomnieli. Czy wiedzieliście o jego istnieniu? [GALERIA]

Wody Polskie nie zamierzają się jednak poddawać i zapowiadają powtórzenie postępowania przetargowego.

- Wody Polskie są zdeterminowane, by inwestycję prowadzić- mówi Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie. - Niebawem podjęta zostanie decyzja o powtórzeniu przetargu. Dementujemy informację o tym, by nasza instytucja zrezygnowała z planów adaptacji tej przestrzeni pod potrzeby administracyjne PGW WP.

Zabudowania nad Odrą powstały w drugiej połowie XIX wieku i pełniły funkcje przemysłowe. Podobnie było, gdy Szczecin znalazł się w granicach Polski. Budynki były wielokrotnie przebudowywane i były wykorzystywane do celów przemysłowych. Po przemianach ustrojowo-gospodarczych zostały w większości opuszczone i od ponad dwudziestu lat niszczeją.

Czytaj też: Kościół Baptystów w Szczecinie odzyskał dawny blask. To prawdziwa perełka! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sonda
Czy zabytki w Szczecinie są otoczone właściwą opieką?
Kościół Baptystów w Szczecinie odzyskał dawny blask. To prawdziwa perełka!
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany