Padły mocne słowa!

Szczecińska radna krytykuje pomnik Heleny Majdaniec. Mówi "o skali i estetece NRD-owskich ogrodowych krasnali"

2022-08-08 10:45

Jej przeboje, mimo iż powstały ponad pół wieku temu, do dnia dzisiejszego nuci wielu Polaków. Kto z nas nie zna takich przebojów jak "Rudy rydz" czy "Czarny Ali Baba"? Helena Majdaniec, bo o niej mowa, doczekała się swojego pomnika w Szczecinie, z którym "królowa twista" była związana przez dużą część swojego życia. Rzeźba jednak nie wszystkim przypadła do gustu. W ostrych słowach wypowiedziała się o niej szczecińska radna.

Kim była Helena Majdaniec?

Helena Majdaniec urodziła się w 1941 roku w Mylsku na Wołyniu, jednak dużą część swojego życia spędziła w Szczecinie, gdzie mieszkała od 1946 roku. Tutaj również rozpoczęła się jej kariera muzyczna. Artystka nagrała m.in. takie przeboje jak: "Czarny Ali Baba", "Zakochani są wśród nas", "Rudy Rydz". czy "Jutro będzie nowy dzień". W 1968 roku wyemigrowała do Paryża, gdzie kontynuowała karierę. "Królowa twista" zmarła w 2002 roku w Szczecinie i została pochowana na Cmentarzu Centralnym.

Pomnik "królowej twista" w Szczecinie

Wykonana z brązu, dwumetrowa rzeźba przedstawia Helenę Majdaniec stojącą z mikrofonem w ręku na okrągłym cokole przypominającym płytę winylową, na której znajdują się tytuły jej największych przebojów. Pomysłodawczynią pomnika była bratanica piosenkarki, Małgorzata Majdaniec. Autorką rzeźby jest Dorota Dziekiewicz-Pilich. Odsłonięcie monumentu odbyło się 30 lipca, podczas otwarcia zmodernizowanego Teatru Letniego imienia artystki.

Czytaj też: Justyna Machnik stworzyła wyjątkowe miejsce w Szczecinie. "Dzieło życia!" [WIDEO]

Jej przeboje nuciła cała Polska. Helena Majdaniec ma swój pomnik w Szczecinie

"Estetyka NRD-owskich ogrodowych krasnali"

Rzeźba przedstawiająca "królową twista" nie przypadła do gustu szczecińskiej radnej, która nie tylko w ostrych słowach skrytykowała dzieło w mediach społecznościowych, ale również wystosowała w tej sprawie interpelację do prezydenta miasta. Edyta Łongiewska-Wijas, która podczas czerwcowej sesji Rady Miasta głosowała za wzniesieniem pomnika, ma zastrzeżenia do estetyki rzeźby, a także jej lokalizacji - w sąsiedztwie płotu i przenośnych toalet (te na szczęście już zostały usunięte - red.). Zdaniem radnej, to już kolejna - obok pomnika królowej Jadwigi na Prawobrzeżu - nieudana realizacja w Szczecinie.

"Nieporównywalne wprawdzie, ale przecież istotne dla nas, historyczne dwie kobiece postacie skrzywdziliśmy "pomnikami" o skali i estetece NRD-owskich ogrodowych krasnali"

- pisze radna na Facebooku i dodaje:

"Z dziadowskich oszczędności stawiamy żałosne figurki wielkich kobiet, ośmieszając je. Jedna pilnuje płotu, toitoiów, studzienek kanalizacyjnych i wentylacyjnych kominów. Druga - skrzynki na prąd i zarośniętej rzeczki".

Czytaj też: Nowy amfiteatr przypadł do gustu szczecinianom. Urbanistka jest przeciwnego zdania

Radna Łongiewska-Wijas wystosowała również interpelację do prezydenta miasta, w której prosi o przedstawienie procesu powstawania pomnika Heleny Majdaniec i zadaje dziesięć szczegółowych pytań dotyczących osób decydujących o formie i lokalizacji rzeźby, koszty zagospodarowania terenu, a także udział powołanego przez prezydenta "zespołu ds. wznoszenia pomników, tablic pamiątkowych i akcentów rzeźbiarskich".

"Idea pomnika szczytna, natomiast nie po raz pierwszy realizacja pozostawia dużo do życzenia. Społeczny odbiór tej instalacji jest co najmniej dyskusyjny"

- czytamy w interpelacji.

Radna podkreśla również, że "nie ma sensu stawiać kiczowatych figurek" w sytuacji, gdy środki finansowe na realizację są ograniczone.

"W konsekwencji zostawiamy po sobie marne, pseudorzeźbiarskie akcenty, zamiast wspaniałych świadectw honorujących wielkie kobiety czy zdarzenia"

- podsumowuje Edyta Łongiewska-Wijas.

Czytaj też: W zmodernizowanym Teatrze Letnim brakuje ważnego elementu. Interweniują szczecińscy radni [ZDJĘCIA, WIDEO]

Zobacz zdjęcia pomnika Heleny Majdaniec:

Sonda
Co sądzisz o pomniku Heleny Majdaniec w Szczecinie?
Nasi Partnerzy polecają