Polecany artykuł:
Jest to największy realizowany w Polsce obiekt o niskim zużyciu energii (NZEB – Nearly-Zero Emission Building), czyli taki, który z wyprzedzeniem spełnia bardziej restrykcyjne, przyszłe normy w zakresie zużycia energii obowiązujące wszystkie obiekty, które uzyskają pozwolenie na budowę po 1 stycznia 2021 r. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych, proekologicznych rozwiązań cały kompleks zredukuje emisję CO2 do atmosfery aż o 76 procent w stosunku do takiego samego budynku zbudowanego w tradycyjnej technologii.
Prezentacja projektu odbyła się we wspólnym Pawilonie EBI/Benelux, w obecności Pawła Nierady, pierwszego wiceprezesa zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, wice-prezesa EBI – Vazila Hudaka, oraz Marcina Woźniaka – członka zarządu Porto
Przeczytaj również: Spędzili tu wiele lat. Odchodząc, zostawili wzruszającą pamiątkę [ZDJĘCIA]
- Posejdon powstaje dziś w miejscu, które dobrze zna i wspomina każdy szczecinianin i które długo czekało na to, aby odzyskać dawną świetność – mówi Marcin Woźniak, Członek Zarządu Porto Sp. z o.o. – Opracowaliśmy ambitny i nowoczesny projekt oparty na trzech stabilnych filarach: hotelach największej na świecie sieci Marriott, najnowocześniejszych biurach oraz niewielkiej, ale doskonale przemyślanej części handlowej. Tak buduje się obecnie tego typu obiekty na całym świecie.
- Mamy zaszczyt jako EBI finansować pierwszy w Polsce budynek biurowo-usługowy o niskim zużyciu energii - dodaje Vazil Hudak, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. - Podobne projekty bank finansował wcześniej w innych krajach, m.in. w Niemczech i Skandynawii. Z przyjemnością prezentujemy polski projekt Posejdon właśnie podczas konferencji Narodów Zjednoczonych COP 24 w Katowicach, razem z naszym wieloletnim partnerem BGK i z naszym nowym klientem, inwestorem Porto. Taki projekt jest przykładem wsparcia EBI dla proekologicznych rozwiązań miejskich w Europie, a także naszego działania na rzecz walki ze zmianami klimatu poprzez finansowania projektów energooszczędnych, w tym przypadku w sektorze nieruchomościowym.
- Jednym z kluczowych elementów działalności BGK jest poprawa jakości życia Polaków, a finansowanie pro-ekologicznych przedsięwzięć infrastrukturalnych wpisuje się w misję BGK, którą jest wspieranie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Zaangażowanie w projekt POSEJDON potwierdza dobrą współpracę BGK z EBI, która trwa od blisko 17 lat. To dzięki współpracy z bankiem Unii Europejskiej sfinansowaliśmy m.in. budowę Trasy Łagiewnickiej, powstało ponad 800 km autostrad, ponad 1200 km dróg ekspresowych i 44 obwodnice. Współpracujemy też w funduszu Marguerite II – mówi Paweł Nierada, pierwszy wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.
Przeczytaj również: Dwa Marriotty w jednym miejscu, każdy inny. Jakie będą nowe nowe hotele w centrum Szczecina?
- Śródmieście Szczecina zmienia się na naszych oczach. Centrum kongresowe, hotele, nowoczesny biurowiec, a wszystko z wykorzystaniem zaawansowanych rozwiązań ekologicznych. Za sprawą projektu Posejdon łączącego przedwojenną architekturę z najnowocześniejszymi trendami i rozwiązaniami architektonicznymi centrum Szczecina nabiera światowego wyrazu. To kolejny bezprecedensowy projekt rewitalizujący stolicę Pomorza Zachodniego - podsumował marszałek województwa, Olgierd Geblewicz.
Mniejsza emisja CO2 do atmosfery. Jak to możliwe?
W jaki sposób cały kompleks będzie w stanie zredukować emisję CO2 do atmosfery aż o 76 procent w stosunku do takiego samego budynku zbudowanego w tradycyjnej technologii? Osiągnięcie tak spektakularnego wyniku będzie możliwe dzięki realizacji pasywnego układu pozyskiwania energii geotermalnej dla potrzeb grzania i chłodzenia, na który składa się 48 pionowych wymienników umieszczonych w 300-metrowych odwiertach gruntowych znajdujących się pod płytą fundamentową, połączonych z ponad 900 wysokosprawnymi, inwerterowymi pompami ciepła. Energia elektryczna niezbędna dla prawidłowego działania całego systemu będzie pozyskiwana przez 342 panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 97,2 KW, umieszczone na dachu budynku. System wykorzystania wody deszczowej w toaletach, 15-metrowa ściana zieleni w patio oraz co najmniej 10 stanowisk do ładowania aut elektrycznych dopełniają obrazu POSEJDONA jako wiodącego projektu proekologicznego, czego potwierdzeniem, oprócz finansowania przez Europejski Bank Inwestycyjny, będzie certyfikat BREEAM International New Construction 2016 na przewidywanym poziomie very good/excellent.
Posejdon ma zostać oddany do użytku pod koniec 2019 roku.