Szczecińscy rowerzyści wyruszyli na podbój Kaszub [ZDJĘCIA]

2021-05-28 11:52

W miniony weekend miłośnicy turystyki rowerowej z Pomorza Zachodniego wyruszyli na Kaszuby na rajd zorganizowany przez Fundację Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus. Poluzowanie obostrzeń wynikających z trwającej pandemii umożliwiło organizację aktywności na świeżym powietrzu, więc szczeciński klub mógł po długiej przerwie wznowić organizację rajdów rowerowych.

Grupa 60 rowerzystów, delektując się pięknem szlaków rowerowych Marszruty Kaszubskiej pokonała w 3 dni dystans około 250 kilometrów. Uczestnicy rajdu Jadąc niezwykle malowniczymi szlakami dotarli m.in. do Zapory Mylof, Wielkiego Kanału Brdy, Akweduktu w Fojutowie, Dębu Bartek, Krzyża Napoleońskiego oraz wielu innych wyjątkowych miejsc. Zachodniopomorscy rowerzyści zostali bardzo serdecznie przywitani przez przedstawicieli Chojnickiego Towarzystwa Miłośników Roweru CYKLISTA oraz Powiatu Chojnickiego. Była to okazja nie tylko do wymiany doświadczeń, ale także do deklaracji dalszej współpracy klubów ze Szczecina i Chojnic w przyszłości.

- Kaszubska Marszruta to sieć ścieżek stworzonych przez powiat Chojnice. Przebiegają one przez Bory Tucholskie i terenu Zaborskiego Parku Krajobrazowego - mówi Wojciech Marciniak, wiceprezes Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus oraz organizator rajdu. - Są one poprowadzone odseparowanymi od ruchu samochodowego ścieżkami rowerowym lub przez drogi publiczne o niskim natężeniu transportu pojazdów mechanicznych. Spotkaliśmy tam większość nawierzchni po których jeździmy rowerem. Były asfaltowe drogi rowerowe, drogi szutrowe, również sporo dróg leśnych ale mogliśmy też doskonalić technikę jazdy po drogach których nawierzchnia to piasek, który częściej spotykamy na plaży. Wyprawa ta doskonale pokazuje jak ważna jest infrastruktura rowerowa by móc bezpiecznie zwiedzać i poznawać piękne tereny. To wszystko ma Kaszubska Marszruta, którą możemy polecić każdemu rowerzyście.

Rozwiąż QUIZ: Jesteś prawdziwym TELEMANIAKIEM? Znasz te seriale? Zgarnij komplet punktów

- Cieszymy się ogromnie, że przy okazji rajdów rowerowych możemy poznawać inne klubu rowerowe i wymieniać się doświadczeniami – mówi Paweł Malinowski, prezes Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus. - Podczas tego rajdu zostaliśmy bardzo serdecznie podjęci przez Chojnickie Towarzystwo Miłośników Roweru CYKLISTA. Rowerzyści z Chojnic przybliżyli nam piękno swojego powiatu i przekazali mapy dla wszystkich uczestników wydarzenia. My z kolei przekazaliśmy mapy rowerowe Pomorza Zachodniego, które otrzymaliśmy od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego oraz zaprosiliśmy chojnickich rowerzystów na 10. Rajd rowerowy dookoła Zalewu Szczecińskiego, który odbędzie się w październiku.

W pierwszą niedzielę czerwca (06.06.2021) Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus zaprasza do Gminy Dobra, gdzie odbędzie się Pierwszy Rodzinny Rajd Rowerowy po Gminie Dobra. Klub pozyskał na organizację rajdu dotacje z budżetu województwa zachodniopomorskiego w ramach Programu Społecznik oraz dotację z budżetu Gminy Dobra w ramach tzw. małej dotacji. Wydarzenie jest adresowane do całych rodzin, a szczegółowe informacje znajdują się na fanpage’u Gryfusa na Facebooku.

Udział w wydarzeniu będzie tradycyjnie bezpłatny. Ze względu na obostrzenia wynikające z trwającej pandemii uczestnictwo w rajdzie będzie wymagało wcześniejszej rejestracji ze względu na limit uczestników.

Czytaj też: Otwarcie sklepu IKEA w Szczecinie. Jest OFICJALNA data! Kiedy pierwsze zakupy?

Jak przygotować rower do sezonu wiosennego
Nasi Partnerzy polecają