Szczecin: Zdemolował kościół i złamał księdzu szczękę. Proboszcz: "To nasz parafianin"

2021-09-17 12:58
Złamał księdzu szczękę
Autor: youtube

Najpierw połamał krzyż, a potem rzucił się na księdza z pięściami! Wybił mu ząb i pogruchotał szczękę. 33-latek jest już w rękach policji, ale zarzutów jeszcze nie usłyszał, bo nie pozwala na to jego stan zdrowia. - To nasz parafianin. Nie wiemy, dlaczego to zrobił - mówi Super Expressowi ks. Ireneusz Sokalski - proboszcz Parafia Rzymskokatolicka pod wezwaniem Św. Józefa Oblubieńca w Szczecinie.

Napaść na księdza została nagrana przez czuje oko kamery monitoringu. Wszystko wydarzyło się w biały dzień, w środku tygodnia. 33-latek, który mieszka po sąsiedzku, z butelką piwa w ręce z impetem wszedł do przedsionka kościoła Św. Józefa Oblubieńca w Szczecinie. Zdjął krzyż i od razu poszedł się w stronę krzyża. Sięgnął po niego ręką, ustawił na podłodze tak, żeby opierał się o ścianę i jednym kopnięciem złamał. Potem go podeptał i jeszcze raz ustawił pod ścianą. Wszystko po to, żeby połamać krzyż jeszcze bardziej. Przewrócił klęcznik, rzucał krzesłami, zniszczył przy okazji tablicę ogłoszeń. Był agresywny i pobudzony.

Gdy wychodził z kościoła, na schodach zatrzymał go wikariusz, ks. Marcin.

- Nie wiem dokładnie, jaka była wymiana zdań między nimi, ale to nie było nic miłego. Ksiądz po prostu interweniował - wyjaśnia proboszcz.

Wtedy doszło do napaści! 33-latek wymierzył wikariuszowi potężny cios w głowę. Księdza aż przekręciło dookoła własnej osi. Po chwili upadł na betonowe schody. Ma złamaną żuchwę i wybity ząb.

- Jest już po operacji - mówi przejęty ks. Sokalski.

Czytaj też: Szczecin: Brutalny atak w kościele. Napastnik zniszczył krzyż i złamał księdzu szczękę

Dziś już wiadomo, że mężczyzna to parafianin z kościoła św. Józefa. Jak informuje policja 33-latek był już wcześniej karany, między innymi za kradzieże.

- W chwili zatrzymania był pod wpływem alkoholu - mówi sierż. szt. Paweł Pankau ze szczecińskiej policji.

Za to, co zrobił, mężczyzna wciąż nie usłyszał jednak zarzutów.

- Nie pozwala na to jego stan zdrowia - mówi Ewa Obarek z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie, która informuje, że w sprawie trwa postępowanie przygotowawcze. Chodzi o obrazę uczuć religijnych, zdemolowanie kościoła oraz pobicie księdza.

- To nie pierwszy tego typu przypadek w naszym kościele. Już 3 lata temu młody mężczyzna zdemolował kościół i zniszczył figurę Matki Boskiej - opowiada ks. Sokalski.

Wikariusz, który został pobity przebywa jeszcze w szpitalu. Wczoraj rano przeszedł operację.

Czytaj też: Szczecin. Brutalny atak na księdza! Sprawca z piwem w ręku połamał krzyż. Jest nagranie

Sonda
Chodzisz regularnie do kościoła?
Nieważne poświęcenie hali sportowej
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE