W sierpniu 2018 roku policjanci w Wydziału Prewencji KWP w Szczecinie rozpoczęli realizację projektu „Poprawa bezpieczeństwa zabytków sakralnych w powiecie pyrzyckim”. W jednym z kościołów, w którym według rejestrów nie ma żadnych zabytków natrafiono na cenną romańską kaplicę. Okazało się, że zaginęła w latach 1961-1997 z kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Parlinie, tym samym trafiła do rejestru utraconych zabytków. Co się stało, że znaleziono ją w innym budynku?
- Rozpytany proboszcz parafii poinformował, że z tego co wie, chrzcielnicę na początku lat 90-tych przewieźli z Parlina chłopi, gdyż tamten kościół był w ruinie - wyjasniają policjanci.
Znawcy nie mają wątpliwości, że to ta sama chrzcielnica:
Polecany artykuł:
- Chrzcielnica ta posiada identyczny, nietypowy rant wykuty w granicie na styku czaszy ze stopą chrzcielnicy. Obecnie obiekt jest ustawiony na nowej podstawie wykonanej z kamieni granitowych i cegieł, zespolonych cementem - wyjaśniają zachodniopomorscy funkcjonariusze.
Ponieważ zabytek przeniesiono do innej parafii na początku lat 90. XX w., nie zachodzi karalność czynu. Zabytek będzie wyrejestrowany z bazy tych utraconych, a o sprawie będzie powiadomiony Wojewódzki konserwator Zabytków w Szczecinie.
Zobacz też: Ćma azjatycka atakuje w Polsce! Owady są bardzo inwazyjne
ZOBACZ TO WIDEO: