Wysokie kary za brak maseczki

i

Autor: Straż Miejska w Szczecinie

Szczecin: Za brak maseczki zapłacisz nawet TYSIĄC złotych! Sypią się MANDATY

2020-12-09 9:38

Mimo licznych apeli o zachowanie trzech podstawowych zasad bezpieczeństwa, jakie powinniśmy stosować w przestrzeni publicznej, czyli DDM (dezynfekcja, dystans, maseczka), nie wszyscy mieszkańcy Szczecina stosują się do tych nakazów. Straż miejska przypomina: to może kosztować nawet tysiąc złotych.

Strażnicy miejscy wielokrotnie podczas kontroli w placówkach handlowych i środkach transportu publicznego powtarzali informacje o obowiązku zasłaniania nosa i ust, niestety wciąż znajdują się osoby, które za nic mają obowiązujące przepisy.

- Do dyżurnych straży wpływają skargi od współpasażerów na innych użytkowników komunikacji miejskiej, dotyczące niezachowania środków ostrożności w autobusach i tramwajach - mówi st. insp. Joanna Wojtach ze szczecińskiej straży miejskiej. - Podobnie jest z klientami dużych sklepów. Po otwarciu, tak przecież upragnionym, galerii handlowych, ponownie funkcjonariusze straży miejskiej ruszyli do tych placówek z powodu łamania przez niektórych klientów obowiązujących zasad i obostrzeń sanitarnych.

Od kilku miesięcy prowadzone są wyrywkowe kontrole w autobusach i tramwajach, na miejskich targowiskach i ostatnio ponownie w galeriach handlowych.

- Na widok strażników wszyscy pasażerowie i klienci sklepów karnie zakładają maseczki i okazuje się, że już nikt nie ma problemów zdrowotnych lub innych przeciwskazań do zasłaniania ust i nosów - dodaje Joanna Wojtach. - Nie chodzi jednak o to, aby chronić siebie i innych tylko w obecności funkcjonariuszy, ale zawsze wtedy, gdy korzystamy z komunikacji publicznej, robimy zakupy w galeriach handlowych czy poruszamy się tłumnie w przestrzeni publicznej, w której teraz w okresie przedświątecznym jest dużo większe zagęszczenie mieszkańców naszego miasta. Chcąc w zdrowiu i poczuciu bezpieczeństwa spędzić nadchodzące święta, nawet w gronie tylko najbliższych nam osób, trzeba tak niewiele zrobić. Wystarczy zasłonić usta i nos, rozsądnie i odpowiedzialnie zadbać o swoje zdrowie i zdrowie innych ! dać sobie i innym szansę na wyjście z tej epidemii.

Legalnie czy nielegalnie?

Od kilku miesięcy toczy się również dyskusja na temat legalności karania za brak maseczki. Wiele osób poddawało wątpliwości podstawę prawną, na podstawie której nakłada się mandaty za niezasłonięty nos i usta.

- Ta sytuacja od kilku dni jest usankcjonowana nowelizacją ustawy tzw. covidowej, o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19 - tłumaczy Jonanna Wojtach. - I tak w art. 1. w ustawie z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2019 r. poz. 821 i 1238 oraz z 2020 r. poz. 568, 956, 1086 i 1517) w art. 116: znajduje się zapis „§ 1a. Kto nie przestrzega zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków określonych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, podlega karze grzywny albo karze nagany.”

Rzeczniczka straży miejskiej przypomina, że nierespektowanie tego obowiązku może zakończyć się nałożeniem mandatu karnego w wysokości do 1000 zł w trybie art. 116 Kodeksu Wykroczeń. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu sprawa zostanie skierowana w formie wniosku do rozpatrzenia przez sąd.

Setki interwencji, wysokie mandaty

Tylko od 1 do 7 grudnia szczecińska straż miejska przeprowadziła 345 interwencji i kontroli w tym zakresie, zakończonych nałożeniem 40 sankcji karnych, w tym mandatów w wysokości 500 i 1000 zł.

- Tak wysokie mandaty zostały nałożone na osoby, które w sposób bardzo obraźliwy, wręcz szokujący negowały obowiązki wynikające z pozostawania w tzw. czerwonej strefie i szczególnie nagannego ignorowania obowiązujących przepisów - wyjaśnia Joanna Wojtach. - Informujemy także, iż wpływy z mandatów za powyższe wykroczenia nie zasilają kasy budżetu Gminy, lecz będą w ciągu 30 dni od ich nałożenia przekazywane przez Gminę na Narodowy Fundusz Zdrowia, zgodnie z wytycznymi z Ustawy o przeciwdziałaniu sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID­19.

To się mogło skończyć TRAGICZNIE! Wdrapali się na tramwaj. Grożą im POWAŻNE konsekwencje
Nasi Partnerzy polecają