Szczecin w 1989 roku

i

Autor: YouTube / kadr z video Szczecin w 1989 roku

Szczecin w 1989 roku. Zobaczcie jak wyglądało miasto 27 lat temu! [WIDEO]

2016-06-04 17:30

Katedra bez wieży, Trasa Zamkowa w budowie, Most Długi jeszcze ze zwodzonym przęsłem... To już historia, a wydaje się, że to było całkiem niedawno. Jak wyglądał Szczecin w 1989 roku? Zobaczcie!  

1989 to historyczny rok w historii Polski i Szczecina. Po pierwszych, częściowo wolnych wyborach, które odbyły się 4 czerwca, w naszym kraju zmienił się ustrój polityczny, nastąpiły także zmiany w gospodarce. Jak w tym przełomowym momencie wyglądało nasze miasto?

Na archiwalnym filmie, nagranym amatorską kamerą VHS możemy zobaczyć miejsca, których już nie ma, albo wyglądają zupełnie inaczej. Przez ostatnie 27 lat Szczecin zmienił się nie do poznania.

Przeczytaj również: Czy znasz dawne nazwy szczecińskich ulic? Sprawdź swoją wiedzę! [QUIZ]

W 1989 roku nie było jeszcze centrów handlowych, zakupy robiło się w sklepach Społem lub WPHW albo na bazarach. Najwyższym budynkiem nie był Pazim na placu Rodła, lecz wieżowiec telewizji przy ul. Niedziałkowskiego. Ulubionym miejscem wypoczynku szczecinian była Plaża Mieleńska i Gontynka. Na ulicach w tym czasie królowały maluchy i polonezy.

Dla części szczecinian filmy z 1989 roku są sentymentalną podróżą w przeszłość, dla młodszego pokolenia mogą być ciekawą lekcją historii. Warto to zobaczyć!

Przeczytaj również Czym wyróżnia się kuchnia szczecińska? Czy znasz te przysmaki? [TOP 9, GALERIA]