Szczecin: Trwa przebudowa Estakady Pomorskiej. Zmiany dla kierowców już w ten weekend!

2021-03-05 15:01

Trwa wzmacnianie konstrukcji Estakady Pomorskiej, prace toczą się również w sąsiedztwie modernizowanego obiektu. W najbliższy weekend na obu nitkach ul. Gdańskiej zmieni się organizacja ruchu. Warto więc zwracać uwagę na znaki i tablice informacyjne.

Prace mostowe toczą się jednocześnie na obu jezdniach Estakady Pomorskiej.

- Na jezdni północnej trwa przygotowywanie na rozebranym fragmencie powierzchni betonowej pod ułożenie izolacji - tłumaczy Piotr Zieliński ze spółki Szczecińskie Inwestycje Miejskie. - Wykonana zostanie następnie reprofilacja oraz warstwa gruntująca. Dodatkowo prowadzone są prace związane z prefabrykacją zbrojenia dla nowych podpór obiektu. Na jezdni południowej trwa oczyszczenie powierzchni betonowej ze starej izolacji. Osadzane są nowe elementy odwodnienia - wpusty i sączki. Prowadzone są również prace przy prefabrykacji zbrojenia dla nowych podpór pod jezdnią północną, oraz przy wykonywaniu wzmocnienia stref podporowych.

Zobacz też: Starlinki znów przelatują nad Polską. Sprawdź, kiedy można je zobaczyć! [05.03.2021]

Pod obiektem wykonywane są nowe filary. Prowadzone są również prace naprawcze powierzchni betonowej pozostałych podpór i przęseł. W ramach tych prac, odkuwany jest luźny, skorodowany beton a następnie przeprowadzane jest piaskowanie i wypełnianie ubytków zaprawami naprawczymi. Na tak przygotowanej powierzchni zostanie wykonana nowa warstwa zabezpieczenia antykorozyjnego.

Realizowane są również prace drogowe. Prowadzone są rozbiórki i wykonywane jest korytowanie pod warstwy konstrukcyjne jezdni ul. Gdańskiej, znajdującej się pod Estakadą.

Zmiany w organizacji ruchu

Kierowcy powinni przede wszystkim pamiętać o obowiązującym ograniczeniu prędkości do 40 km/h. W celu zwiększenia bezpieczeństwa na budowie, wprowadzone zostaną dodatkowe zmiany w organizacji ruchu. Na wysokości przystanków “Merkatora” i Parnica” w kierunkach najazdowych na Estakadę, wykonane zostaną szykany polegające na przepięcie ruchu z pasów po lewej stronie na prawą i z powrotem na lewą. Zmiana ma celu ograniczenie prędkości pojazdów, które przejeżdżają po Estakadzie. Zmiany zostaną wprowadzone w sobotę 6 marca.

Przebudowa Estakady Pomorskiej

Najważniejszą częścią tego zadania, będzie przebudowa starego wiaduktu tramwajowo-drogowego w rejonie ulicy Gdańskiej. Obiekt, który powstał w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, znajduje się w złym stanie technicznym. Ze względów bezpieczeństwa, konieczny jest kompleksowy remont całej konstrukcji. W wyniku prac, podniesiona zostanie także klasa nośności obiektu do 40 Ton. W ramach inwestycji, przebudowany zostanie także wiadukt nad bocznicą kolejową, prowadzącą do Zespołu Elektrowni Dolna Odra S.A. Obiekt ten został zbudowany przed 1945 rokiem i przebudowany w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Jego stan techniczny ze względów bezpieczeństwa również wymaga przeprowadzenia kompleksowych prac naprawczych. Ponadto pracami objęty będzie układ drogowy w rejonie Estakady. Przebudowane zostaną obie jezdnie ul. Gdańskiej oraz przejazdy pod Estakadą. Pojawią się chodniki oraz ścieżki rowerowe. Przebudowane zostaną sieci i instalacje podziemne.

Zobacz też: Wyjątkowy SZCZĘŚCIARZ z Polic. Zamienił DWA ZŁOTE w prawdziwą FORTUNĘ!

Sonda
Często stoisz w korkach?
Ruszyła przebudowa torowisk w centrum Szczecina. Ulica Matejki zamknięta
Nasi Partnerzy polecają