Dwa tygodnie testów

Szczecin testuje autobus wodorowy. Spotkamy go na tych liniach

2025-02-18 8:28

Autobus wodorowy e-Citaro Fuel-Cell będzie testowany na ulicach Szczecina. Przez najbliższe dwa tygodnie pojazd ma bezpłatnie przewozić pasażerów szczecińskiej komunikacji miejskiej na liniach obsługiwanych przez Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe Dąbie.

Szczecin SE Google News
Autor:

Pojazd będzie testowany przez Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe Dąbie od wtorku 18 lutego do 4 marca.

- Autobus będzie jeździł na różnych liniach, chcemy przetestować różne dystanse i warunki. Liczymy na opinie i kierowców, i pasażerów co do jego funkcjonowania - informuje rzecznik prasowy SPA Dąbie Wojciech Jachim.

Nowoczesny autobus będzie można spotkać zarówno w centrum jak i prawobrzeżnej części miasta. Każdego dnia będzie testowany na innej trasie. Przez pierwsze dni wodorowiec będzie obsługiwał m.in. linie autobusowe B, 77 i 61.

Zbiornik testowanego autobusu mieści 30 kg wodoru oraz baterię o pojemności 300 kWh. Pojazd może przejechać minimum 400 km i przewieźć 69 pasażerów, w tym 29 na miejscach siedzących. W autobusie zastosowano m.in. system, który ostrzega kierowcę przed możliwością kolizji z innymi pojazdami, rowerzystami, a także pieszymi nawet w sytuacji, gdy pieszy idzie chodnikiem i dopiero skręca na przejście.

Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe Dąbie, ze względu na obsługę linii o dużym kilometrażu, opiera się na autobusach o napędzie spalinowym. Dysponuje 107 pojazdami.

- Transport publiczny to jest rdzeń miasta. Stawiamy na wszystko, co ma postać ekologiczną i na to, co ma dla nas przyszłość ekonomiczną – poinformował zastępca prezydenta Szczecina Michał Przepiera. Jesteśmy miastem, które w tej chwili bardzo mocno rozwija się w tematyce offshore, a to jest wytwarzana energia, która może być wykorzystana do wyprodukowania wodoru czy do kumulowania w wodorze tej energii.

Autobusy tego typu to pojazdy elektryczno-wodorowe. Do znajdującego się najczęściej na dachu ogniwa paliwowego dostarczany jest wodór ze zbiorników oraz tlen z powietrza. Wodór i tlen wchodzą w reakcję chemiczną, z której wytwarzana jest energia elektryczna oraz para wodna. Prąd płynie do silników oraz do baterii.

Autobusy z napędem wodorowym można już spotkać m.in. na ulicach Gdańska, Poznania czy Wrocławia. Czy wkrótce trafią również na szczecińskie trasy. Na chwilę obecną jest problem z ładowaniem takich pojazdów, gdyż w Szczecinie nie ma jeszcze odpowiedniej stacji dla autobusów wodorowych. Najbliższa znajduje się w oddalonym o ponad 50 kilometrów niemieckim mieście Prenzlau.

QUIZ: Szczecin czy Berlin?
Pytanie 1 z 15
Na zdjęciu jest Szczecin czy Berlin?
Quiz: Szczecin czy Berlin?
Tak się jeździ nową ulicą Sosabowskiego w Szczecinie