Ropucha szara

i

Autor: Arcaion / CC0 / pixabay.com

Szczecin: Ropuchy BUFO BUFO rozpoczynają wędrówki. Uważajcie, żeby ich nie rozdeptać!

2021-03-31 8:05

Jak co roku o tej porze, rozpoczął się okres godowy chronionych ropuch szarych z gatunku Bufo bufo. Można je spotkać w wielu miejscach w Szczecinie. Najwięcej migruje ich w okolicy jeziora Szmaragdowego, przy Goplanie, również przy Parku Leśnym Klęskowo. W latach ubiegłych, przed tragiczną śmiercią pod kołami samochodów uchroniono tysiące płazów. Nie inaczej jest teraz. Rozpoczęła się coroczna akcja ratowania ropuch szarych.

Przy ulicy Kopalnianej, tuż przy Jeziorze Szmaragdowym, obowiązuje już bezwzględny zakaz wjazdu, który ma uchronić płazy. Obecnie można dojechać wyłącznie do parkingu.

Każdego dnia pracownicy Zakładu Usług Komunalnych oraz Centrum Edukacji Leśnej przenoszą w tym miejscu do jeziora co najmniej kilkadziesiąt ropuch chroniąc płazy przez rozjechaniem przez auta oraz przed rozdeptaniem. Dodatkowo przy Szmaragdowym rozłożona została żabianka, czyli specjalna siatka ograniczająca możliwość wtargnięcia przez ropuchy na jezdnię. Podobna siatka znalazła się na ulicy Jęczmiennej – tuż przy Parku Leśnym Klęskowo.

Czytaj też: Szczecin: Nowa Strefa Płatnego Parkowania już od środy. Gdzie i ile zapłacimy za postój? [MAPA, CENNIK]

- Pracownicy ZUK ratują również płazy przy Goplanie - informuje Andrzej Kus, rzecznik miasta ds. komunalnych i ochrony środowiska. - Tam pojawiają się mniejsze ilości ropuch. Spowodowane jest to tym, że korzystają z przepustów znajdujących się pod drogą pieszo-rolkowo-rowerową. Jeśli pojawi się taka konieczność – tam również rozłożona zostanie siatka. Apelujemy o to, by zachować szczególną ostrożność w tych miejscach. Nie należy również przenosić ropuch „na własną rękę”.

Migracja ropuch szarych Bufo bufo trwa zazwyczaj do połowy kwietnia.

Niebezpieczny pustostan straszy w centrum Szczecina