Szczecin: Po wielkiej skarpie nie ma już śladu! Teatr Polski się rozbudowuje [ZDJĘCIA]

2020-11-28 8:10

Minęło już ponad pół roku od rozpoczęcia przebudowy Teatru Polskiego w Szczecinie, a zmiany, których dokonano w jego najbliższej okolicy są bardzo zauważalne. Skarpa u stóp budynku, w którym mieści się siedziba teatru, dosłownie zniknęła. W jej miejscu powstanie zupełnie nowa część placówki.

Prace zaczęły się na przełomie marca i kwietnia i planowane są na najbliższe trzy lata. Najbardziej widoczne prace odbywają się od strony Odry, gdzie powstanie nowa część teatru. W pierwszych tygodniach budowy zniknęły rosnące tam od lat drzewa i krzewy, a także charakterystyczne schody. Rozebrane zostały także powojenne przybudówki, które niezbyt pasowały do zabytkowego budynku.

Kolejnym etapem było przygotowanie miejsca pod nowe budynki. W tym celu zlikwidowano wysoką skarpę, a w ogromnym wykopie powstają już fundamenty i mury oporowe. Wkrótce w tym miejscu zaczną rosnąć nowe pomieszczenia Teatru Polskiego.

Co się zmieni w Teatrze Polskim?

Przywrócony pierwotny wygląd gmachu wybudowanego w latach 1928-1929 według projektu architekta A. Tesmachera. Zmieni się również jego wnętrze. Na drugim piętrze znajdą się pokoje gościnne z pomieszczeniami obsługującymi i sala klubowa. Główna sala teatralna przejdzie gruntowny remont. Zmieni się układ widowni, zachowane zostaną jednak elementy historyczne sceny, m.in. sznurowania. Na parterze powstanie sala kabaretowa na 80 miejsc.

Teatr Polski wzbogaci się także o zupełnie nową część, wbudowaną w skarpę od strony Odry. Będzie to konstrukcja żelbetowa z dużą liczbą elementów ze szkła - będą to m.in. ściany osłonowe, świetliki, drzwi wejściowe czy zewnętrzny tambur sali teatru szekspirowskiego we foyer. W nowym budynku znajdzie się również dużo elementów ze stali, m.in. schody, łączące poszczególne kondygnacje i okładziny elementów architektonicznych wyłaniających się z zielonego dachu.

W zmodernizowanym Teatrze Polskim będzie aż pięć scen, wśród nich najefektowniejsza scena teatru szekspirowskiego na 320 miejsc z rozsuwanym dachem.

Koszt inwestycji, która ma zakończyć się w 2023 roku to ponad 196 milionów złotych.

Przyroda oszalała! W listopadzie w Szczecinie kwitną drzewa
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany