Szczecin: Plac Batorego zyska zupełnie nowe oblicze. Wkrótce przetarg [WIZUALIZACJE]

2021-01-07 14:37

W mniejszym zakresie, niż planowano jeszcze kilka lat temu, ale jednak się zmieni. Będzie fontanna w miejscu basenu przeciwpożarowego, nowe alejki czy miejsca do zabawy. Plac Batorego wkrótce przejdzie metamorfozę.

Reprezentacyjny plac przed Czerwonym Ratuszem zyska zupełnie nowe oblicze, odzyskując swój dawny blask.

- Projekt zakłada przywrócenie podstawowego historycznego wyglądu i charakteru placu, m.in. poprzez zachowanie jego układu i geometrii oraz wprowadzenie dwóch głównych ciągów pieszych o nawierzchni mineralnej - mówi Paulina Łątka z urzędu miasta. - W miejscu zbiornika przeciwpożarowego pojawi się natomiast fontanna.

Zobacz też: Schodami prosto... w mur! Architektoniczny absurd na dworcu w Szczecinie [ZDJĘCIA]

Zachowana i wyeksponowana zostanie istniejąca zieleń, w tym wiekowe platany klonolistne oraz cisy, które zostaną otoczone ławkami i podświetlone. W wydzielonych przestrzeniach zaplanowano również gry dla dzieci i młodzieży.

Do budowy poszczególnych elementów, takich jak murki czy ławki, wykorzystane zostaną materiały nawiązujące do domykającego plac Czerwonego Ratusza, w którym mieści się Urząd Morski. Będzie to m.in. cegła i zielona stolarka.

- Projekt został uzgodniony z Radą Osiedla Nowe Miasto, która na przebudowę placu Stefana Batorego przeznaczyła też cały swój pięcioletni budżet inwestycyjny, czyli 1 mln zł - dodaje Paulina Łątka. Przetarg na realizację planowany jest w pierwszej połowie 2021 r.

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!

Elewacja Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie budzi emocje. To jednak nie ostateczny efekt
Nasi Partnerzy polecają